SPOR & DİYET

Yeni Yıl Diyeti ve Egzersiz Programı İçin Öneriler

Yeni yıl başlayalı henüz çok fazla zaman olmadı. Eğer hala yeni kararlar alma/hayatınızı planlama aşamasındaysanız bu yazımızdan kendiniz için fikirler alabilirsiniz. Malum yeni yılla beraber birçok kişi yeni kararlar alma, hayatını değiştirme telaşına giriyor. Kilo vermek için değişik değişik diyetler denenmeye başlanıyor, spor salonlarına yazılıyor.

Yaşam tarzını değiştirmek için yapılan bu değişiklikler ve gösterdiğiniz çaba elbette kilo vermenize yardımcı olacaktır; ancak zamanla birçok kişi bu hevesi kaybediyor ve önceki yıllarda olan eski alışkanlıklarına geri dönüyor. Yapılan anketlerin sonuçlarına göre de bir egzersiz veya diyet programına başlayan bireylerin P’si sadece ilk altı ay bu programlarına devam edebiliyor. Yani bu konuda yalnız değilsiniz. Yeni bir programa uyum sağlamak ve sürdürmek, başlama kararı almaktan çok daha zor maalesef…

Peki yeni bir programa daha iyi uyum sağlamak için ne yapılmalıdır?

Yeni bir diyet veya egzersiz programına başlarken, başlangıçta çok fazla değişiklik yapılmaması önemlidir. Başlangıçta kendinize yalnızca gerçekçi olan ve belirlediğiniz zamana kadar ulaşacağınız birkaç hedef belirleyin. Örneğin; şu anda her gün çok az sebze/meyve tüketiyorsanız, günlük önerilen 5 porsiyon sebze/meyveyi bir günde tüketmeye başlamanız çok gerçekçi bir hedef olmayacaktır. Daha gerçekçi bir hedef olarak ilk hafta 2-3 porsiyon sebze/meyve tüketmeyi hedefleyip zamanla bu miktarı arttırabilirsiniz. Başlangıçta alışkanlıklarınıza ters zor hedefler koymanız, onlara ulaşmanızı zorlaştıracağı için eski alışkanlıklarınıza dönmeniz daha çabuk olacaktır. Bu durumda cesaretinizin kırılmasına ve özgüveninizin olumsuz etkilenmesine neden olur. Yapılan araştırmalar; egzersiz/diyet programlarına yeni başlayan kişilerin ilk aşamalarda kendilerini zorlamayacak şeyler yapmalarının, programa bağlılığı arttıracağını ortaya koymuştur. Başlangıçta kolay hedefler koymanız, hedeflere ulaştıkça sizi motive edeceği için daha zor olan hedeflerinize de ulaşmanız kolaylaşmış olacaktır. Ayrıca arkadaşlarınızdan ve ailenizden de destek almanız sizi motive edecektir.

Günümüzde internette dolanan çok sayıda diyet var maalesef ve bunlardan çok azı sağlıklı şekilde kilo vermenize yardımcı olacak özelliklere sahip. Çok düşük kalorili, çok az öğünlü, dengeli olmayan, uygulaması zor olan tarifler isteyen diyetler de kilo verdiriyor elbette ama verilen o kilolar pek sağlıklı ve kalıcı olmuyor maalesef. Burada asıl üzerinde durmak istediğim konu diyetlerin sağlıklı olması gerektiğinin yanında uygulanabilir ve uzun ömürlü de olması gerektiği. Yani kahvaltı içeceklerini, detoks sularını, zayıflama haplarını ömrünüzün sonuna kadar kullanabilecek misiniz? Bunlar size kısa vadede olumlu sonuçlar verirken uzun vadede ne beslenme alışkanlıklarınız düzeltir ne de size sağlıklı bir yaşam sunar. Yeni yılda uygulaması zor olmayan hedefler belirleyin kendinize ve bu hedefler ömür boyu uygulayabileceğiniz şeyler olsun lütfen. Mesela diyetinizi düzenlemeye ilk hafta dengeli kahvaltı yapmaya çalışmakla başlayabilirsiniz. Bu pekte zor olamasa gerek.

Egzersiz konusuna gelecek olursak… Egzersiz programlarına her zaman çok hevesle başlanır ancak sonu bir türlü getirilemez bunların. Spor salonu abonelikleri, fitness kursları, yüzme dersleri derken bir bakarsınız 2-3 aya tekrar eski sporsuz günlerinize dönmüş bulursunuz kendinizi. Sporu bırakma nedenleriniz ise; zaman ve parayla ilgili yetersizlikler, düşük motivasyon, enerji eksikliği, ulaşılamaz spor hedefleri gibi pek çok nedendir muhtemelen. Peki ya egzersiz programlarınıza devam edebilmek için nasıl bir şeye ihtiyacınız var tam olarak? Bu bir arkadaş desteği olabilir çoğu zaman. Yani sizin gibi düşünen ve aynı sıkıntıları yaşayan bir arkadaşınızla beraber egzersiz yapmak sizi motive edeceği için daha verimli bir süreç geçirmenize yardımcı olacaktır. Ya da bazen kendi kendinize çabalayıp istediğiniz sonucu alamadığınızı düşünüyorsanız alanında uzman birinden destek alabilirsiniz. Bu konuda spor salonları sizin için çok faydalı olacaktır. Size uygun egzersiz planını yapmak sizin motivasyonunuzu arttırarak, sporu yaşam tarzı haline getirmenize yardımcı olacaktır. Ya da bunlardan hiçbirini yapacak durumda değilseniz başlangıçta haftanın 2-3 günü 25-30 dakika olacak şekilde yürüyüşlere başlayarak bunu zamanla arttırabilirsiniz. Yapılan araştırmalar bir yıl boyunca günde bir saat boyunca tempolu yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getiren bireylerin 10 ila 15 kilo arasında zayıflayabileceğini ortaya koymuştur. Hem de diyet yapmadan. Tabi diyet yapmadan deyince işi çokta abartmamak lazım.

Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak sadece hastalık durumlarında tedaviye yardımcı olmak amaçlı yapılan bir uygulama değildir. Eğer sağlıklıysanız ve kendinizi gerçekten seviyorsanız düzenli beslenmeye ve egzersiz yapmaya zaten istekli olmanız gerekir. Düzenli bir yaşam sürerek; hem kendinizi daha iyi ve mutlu hissedeceksiniz hem de işinizde ve hayatınızda daha enerjik ve verimli olacaksınız. Bunlar çok güzel şeyler değil mi? Haydi sizde durmayın ve kendiniz için bu yıl sağlıklı hedefler belirleyin. Hala çok geç kalmış sayılmazsınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı