SAĞLIKSPOR & DİYET

Gebelikte Egzersiz ve Spor Yapmak

Gebelik sürecinizi sağlıklı bir şekilde sürdürmek için yapacağınız egzersizler sizi rahatlatacaktır. Fakat anne adayının çeşitli egzersizler yaparken doktoruna danışması gerekmektedir.

Hamilelik sürecinde bir problem yaşamıyorsanız ve yapacağınız egzersizler sizin için sakıncalı değilse kolaylıkla süreci tamamlayabilirsiniz. Doktorunuzun da size vermiş olduğu tavsiyelere uyarak dikkatli olmanız da fayda vardır. Aynı zamanda gebelik sürecinde hangi dönem egzersiz yapacağınız büyük bir önem arz ederken, genellikle üçüncü aydan itibaren spor yapmaya başlamanız uygun olabilir. Gebelikte egzersiz ve spor bel ve sırt ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca uyku problemi yaşıyorsanız bu durumu da en kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

Gebelikte Egzersiz ve Spor İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Normal doğumu kolaylaştırırken oluşan sancıyı da yapacağınız sporla azaltmanız mümkündür. Gebelik sürecinde düzenli bir şekilde egzersiz yaptığınız takdirde olumlu sonuçlar alacaksınız. Aksi takdirde egzersizi aralıklar halinde yaparsanız etkili sonuçlar alamazsınız. Ayrıca bu durum gebeliğiniz için tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Bilinçli bir şekilde hareket ettiğiniz takdirde süreci kolaylıkla atlatacaksınız.

Gebelikte egzersiz ve spor yaparken amacınız kesinlikle kilo vermek olmayacaktır. Birey olarak ve geleceğin anne adayı olarak bilinçli bir şekilde hareket edeceksiniz. Sporunuzu yaparken beslenmenize de bir o kadar dikkat edeceksiniz. Normal bir şekilde kilo alma durumları yaşarken endişelenmeyeceksiniz. Aynı zamanda egzersizlerinizi yaparken uzun süreli ve ağır hareketlerden uzak duracaksınız. Günde 15-20 dakika ayırdığınız takdirde yeterli sonuçları almanız mümkün olacaktır. Egzersiz yapmaya başlamadan önce ısınmak için 5 dakika yavaş yavaş hareketler yapacaksınız.

Gebelikte Egzersiz ve Sporun Önemi

Gebelikte egzersiz ve spor yaparak kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Ayrıca hamilelik sürecinde oluşan şişlik ve ödem gibi sorunları en kısa sürede en aza indirmeyi hedefleyeceksiniz. Hamilelik sürecinde yapacağınız egzersizler doğumdan sonra vücudunuzun kolay toparlanmasını sağlarken doğum sonrasında da egzersizlerinize devam ederek fazla kilolarınızdan zamanla kurtulabilirsiniz. Psikolojik olarak daha iyi hissetmenizi sağlayan egzersizler hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsanız hamileliğinizin gidişatına göre egzersiz şekillerine sahip olabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde oluşan duruş bozukluğu gibi sorunları azaltırken vücut şeklinizin de bozulmasına fırsat vermeyeceksiniz. Düzenli olarak yapacağınız aktiviteler çarpıntı oluşturmadan ve nefes nefese kalmadan bırakılmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı