SAĞLIKSPOR & DİYET

Düzenli Spor Yapmak Çocuk Gelişimi İçin Önemlidir

Her yaştaki bireyin, spor yapması gerekir. Fakat çocuklar için spor, yetişkinlerden daha büyük öneme sahiptir. Kas ve kemik gelişimini destekleyen spor faaliyetleri, ayrıca obezite tehlikesini ortadan kaldırır. Spora, her çocuk sıcak bakmaz. Bu konuda anne-babalara büyük görev düşer.

  • Daha küçük yaşlarda ailesi ile spor faaliyetlerini izleyen çocuk, spora daha yatkın olacaktır. Tenis, basketbol, voleybol, futbol merakı bulunan ailelerin çocukları, çok erken yaşlarda spor ile tanışır.
  • Aktif yaşayan çocuklar, spora daha yatkındır. Eve kapanan çocuk, ruhen ve bedenen spordan uzaklaşır. Sokakta oynayan çocuk ise daha enerjik daha atik olacak, kolayca spor yapacaktır.
  • Yaşadığınız şehirde hangi sporların rahat yapılabildiğini, erkenden öğrenmek gerekir. Böylece hafta sonlarında, çocuğunuzu değişik kurslara gönderme olanağınız olacaktır. Spor yapmaya alışan çocuk, ileriki dönemlerde kolayca bırakamaz.
  • Hangi sporu yapacağına, çocuğun kendisinin karar vermesi gerekir. Baskı ile yapılan hiçbir alışkanlıktan, verim alınamaz. Çocuğun sevdiği sporu yapması, başarılı olmasını garantileyecektir.
  • Spor faaliyetleri, genellikle bir yarıştır. Sürekli kazanması beklenen çocuk, başladığı sporu yarım bırakır. Kendinize ve çocuğunuza, kazanmak kadar kaybetmenin olduğunu öğretmeniz önemlidir.

Hangi Spor Dalları Çocuklar İçin Uygundur?

Bireysel yapılan sporların dışında, takım sporları da vardır. Takım sporları, çocuğa başarının paylaşılabileceğini gösterir. Özellikle tek çocuklu ailelerin çocukları için, takım sporları tavsiye edilir. Çocuğun yardımlaşmayı öğrenmesi, birlikte hareket edip birlikte sevinebilmesi için takım sporları uygundur.

Yüzme; kas ve kemik gelişimi için yüzme önerilir. Suyun direncine karşı yapılan etkinlik olduğu için, fizik tedavide kullanılmaktadır.

Dövüş sporları; hiperaktif çocuklar için önerilen spor dalıdır. Çocuğun enerjisini boşaltmasını sağlar. Ayrıca kasların gelişmesi, kemiklerin uzaması ve çocuğun kendini kontrol etmeyi öğrenmesi için önerilir.

Basketbol; boy uzatan spor dalı olarak bilinir. Takım sporu olduğu için, okul hayatı boyunca yapabilir. Okul başarısına katkısı olan, zararlı alışkanlıklardan çocukları uzaklaştıran bir spor dalıdır.

Voleybol; takım sporları arasında, en sık terci edilenidir. Yine boyu uzatan, kasları güçlendiren bir faaliyettir. Okul hayatı boyunca yapılabilen, başarıyı artıran bir spor faaliyetidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı