SAĞLIKSPOR & DİYET

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız ?

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek

Virüslere hastalıklara ve salgın hastalıklara karşı kendimizi korumamız için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri bağışıklık sistemimizi güçlendirmektir

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek

Sadece beslenerek güçlendirmek yetersiz kalır bağışıklık sistemi diğer vücut sistemiyle koordineli çalıştığından sadece beslenmeye değil bütün sağlık önerilerine ve hijyene dikkat edilmesi önemlidir.

Bağışıklık sistemimizi sadece hastalandığımızda değil vücudumuzun hastalık ile savaşabilmesi için hastalanmadan önce güçlendirmemiz gerekmektedir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeden önce yapmamız gereken şeyler

Sigara İçmemek

Sigaranın vücudumuza zararları sayılamayacak kadar çoktur tütün kullanımı sadece solunum sistemi hastalıkları, kardiyo vasküler hastalıkları, kanser hastalıkları riskini arttırmakla kalmaz kanın oksijen kapasitesini düşürerek ve damar yapısını bozarak vücuttaki tüm organ ve dokulara zarar verir.

Sigaranın zararları kısaca vücudun tamamını etkisi altına almaktadır vekişinin bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.

Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersiz kalp basıncını düşürür vücut ağırlığını kontrol altına almamızı sağlar ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir

Düzenli egzersiz ruhen ve bedenen kişinin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur ve aynı zamanda bağışıklık sistemini destekler.

Sağlıklı Kiloyu Korumak

Beslenmemize dikkat ederek vücudumuza zarar verecek kilo almamıza neden olacak besinlerden uzak durarak kilo kontrolümüzü sağlayıp bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz

Alkolden Kaçınmak

Alkol tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatan ve hastalıklara karşı savunmasız bırakan başlıca nedenlerden biridir.

Yeterli Ve Düzenli Uyku

Bağışıklık sistemi ve uyku birbirinden çok çabuk etkilenir vücutta gelişen enfeksiyonlar hastalıklar ve buna bağlı ortaya çıkan belirtiler uyku düzenini  bozabilir yetersiz ve düzensiz uykuda bağışıklık sisteminin zayıflamasına vücudun hastalıklara yatkın olmasına yol açar.

Stresi Azaltmak

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan stres insan sağlığını bozarak bağışıklık sistemini zayıflatmakta hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır kısa vadede gözle görülür zarar vermeyen sitres genel manada vücuttaki işleyişi bozarak sindirim sistemi hastalıklarına sinir sistemi bozukluklarına yol açmaktadır.

El yıkamak ve Ağız hijyenine dikkat etmek

Sağlıklı bağışıklık sisteminin gerekliliklerinden biride kişisel hijyenin sağlanmasıdır virüsler ve mikroplar vücudumuza girmek için fırsat kollarlar bunu yapabilecekleri en iyi yöntemse ellerimiz yoluyladır.

Bu nedenle özellikle ellerimizi sık sık yıkamamız yeterli sıklıkta duş almamız son derece önemlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı