SPOR & DİYET

Sağlıklı Bir Kahvaltı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kahvaltı günün en önemli ve sağlıklı olması gereken öğünüdür. Gece çalışarak enerji harcayan metabolizmanıza sabah ödül vermek için yapacağınız ilk öğündür. Bir bireyin sağlıklı bir bedene sahip olması için sağlıklı kahvaltı yapması gereklidir. Kahvaltı günün en önemli öğünü olması nedenleri başında kan şekerini dengelemesi gelir. Kan şekeri düşen insan kendini halsiz, bitkin ve yorgun hisseder.

Kahvaltı öğünü alışkanlığı olmayan kişiler daha sağlıksızdır. Üstelik şeker hastalığına yakalanma riski yapanlara göre daha yüksektir. Açlık süresi uzun olduğundan kan şekeri dengesinde sorun yaşanır bu da kişinin ilerleyen yaşlarda şeker hastalığına yakalanma riskini arttırmaktadır. Ayrıca kahvaltı alışkanlığı olmayan kişilerde kilo verme konusunda zorluk yaşadığı görülmektedir.

Sağlıklı bir kahvaltı için uyandıktan sonra 1.5 saat içerisinde yapılması gerekmektedir.Kahvaltı yapılmadığı süre boyunca metabolizma yavaş çalışmasına neden olur. Ayrıca mide asidi seviyesi yüksekliği mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Kahvaltı tabağınızda olması gereken besin grupları vardır. Süt ve süt ürünleri, yumurta, sebze ve meyveler, kuru yemiş olan bir tabak oldukça sağlıklı bir kahvaltı öğünü yapmanızı sağlar. Örneğin; sabah uyanır uyanmaz içtiğiniz 1 bardak ılık su sonrası 1 adet yumurta, 1 ince dilim peynir ya da 1 bardak süt , 5 adet zeytin , domates, salatalık, maydanoz , dereotu, nane, 1 adet ceviz ve 1 adet kuru kayısı bulunan bir tabak hem sağlıklı hem doyurucu hemde kilo kontrolü sağlamak isteyenler için idealdir. Sabahları ortalama 300-350 kalorilik sağlıklı bir tabak hazırlanarak yapılan kahvaltı oldukça faydalıdır. Hem metabolizmayı hızlandırır hemde kan şekerini dengeler. Bunun dışında alternatif olarak yüksek lifli kahvaltıyı ara sıra tercih edebilirsiniz. Meyve karışımlı tahıllı kahvaltı ve süt sizin için hem kurtarıcı hemde değişiklik olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı