KİŞİSEL GELİŞİM

Anne Ve Çocuk Gelişimi

Anne Ve Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişiminde annelere düşen görev babalara düşen görevden biraz daha ağırdır. Babalar genelde otoriter tutumları ile çocuğun yapmaması gereken hareketleri daha katı şekilde uyarabilirken anneye düşen görevlerin başında ise olumlu yapılan hareketlerin geliştirilmesi düşüyor.

Çocuklar bilinçlenmeye ve annelerini anlamaya başladıkları zaman annelerin çocuk yetiştirme konusunda görevleri başlamış demektir.

Çocuklarda Düzen Nasıl Sağlanır?

Özellikle kendilerine belirli bir sistem belirlemeli ve bu sistem üzerinden gidebildikleri kadar gitmeleri gerekmektedir.

Çocuğun aktivite saatlerini belirlemeli, yemek ve uyku saatlerine dikkat edilmeli, çocuğun yediği abur cuburlara kadar bir sisteme oturtmalıdır.

Çocuklarda Dijital Sınır Nasıl Olmalı?

Belirli saatler arasında çocuğun televizyon izlemesi bilgisayar ile ilgilenmesi konusunda izin verilmesi mümkündür fakat bu durum çocuğun saatlerce televizyon ve bilgisayar başında kalmasına izin vermek anlamına gelmez.

Çocuklara Yemek Yeme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuğun yemeğini kendi başına yemesine izin veren anne çocuğa güvendiğini ciddi şekilde hissettirecektir. Öğünlerin her gün aynı saatlerde olması çocuğun gelişiminde önemli bir rol olacaktır. Yemekten sonra ise küçük ödüller verilerek çocuğun aslında bir görevi yerine getirdiği ve bu şekilde başarılı olduğu hissettirilmiş olacaktır.

Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Günümüz çocuklarında uyku düzeni maalesef yeterli seviyede olmasa da mümkün oldukça aynı saatte uyuması sağlanmalıdır geç saatlerde uyuyan ve uyku düzeni bozulan bir çocuğun gelişimi sağlıklı bir şekilde olmayacaktır.

Çocuklar için uyku altı yaşına kadar çok önemlidir ve düzenli bir şekilde uyumaları annenin en büyük sorumluluklarından bir tanesidir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı