SAĞLIK

Bel Ağrısı İçin Tavsiye Listesi

Bel ağrısı genellikle sert yerlerde uzun süre oturmaktan, çok kilodan ve dik durmamaktan dolayı kaynaklanır ve genellikle işe giden kişilerde, ev hanımlarında olur.

Şimdi size bel ağrısı için kısa tavsiyeler vereceğim. Bu tavsiyeleri uygularsanız bel ağrınız azalabilir hatta bitebilir. Tek yapmanız gereken tavsiyelere uymak ve denilen egzersizleri düzenli uygulamak.

  • Eğer uzun süre oturmanızı sağlayan bir iş yapıyorsanız her 15-20 dakika da bir ayağa kalkıp dolaşın. Yukarıda yazdığımız gibi bel ağrısını tetikleyen en büyük etkenlerden birisi uzun süre oturmaktır.
  • Sandalyede ya da koltukta otururken arkanıza sizi dik tutacak bir şey koyun. Ayaklarınızın altına yüksek tutacak bir yastık koyun.
  • Bel ağrısının başladığı anda özellikle ağrının yoğun hissedildiği bölgeyi sıcak tutmanız gerekir. Bu ağrı başlayınca ani ve ters hareketler yapmaktan da kaçınınız. Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası koyup yatağa uzanıp, o şekilde yatın.
  • Günlük hayatınızda vücudunuzu çok çalıştırmayan bir işe gidiyorsanız ya da öyle bir hayat yaşıyorsanız spor yapmaya başlayın. Bel kaslarınızı güçlendirmeyi sağlayan spor hareketleri yapın.
  • Yere ya da yatağa sırt üstü uzanın ve belinizin altına sert bir top ya da benzeri bir şey koyun ve ileri, geri hareketler yaparak bel bölgenize masaj yapın.
  • 2-3 hafta da bir kendinize masaj yaptırın. Masaj sayesinde sadece bel bölgeniz değil diğer ağrıyan bölgelerde ki baskıda azalır. Vücut gevşediği zaman belinizin ağrısı da azalır.
  • Gece yatakta yatarken embriyo pozisyonunda yatın. Yan yatın ve dizlerinizi belinize doğru çekin. Bu yatış pozisyonu sayesinde bel ağrınız tetiklenmez ve sabah rahat bir şekilde uyanırsınız. Yanlış uyku pozisyonu bedenin yorulmasını sağlar.
  • Sırt üstü bir yere uzanın ve elinizi belinizin altına koyun sonra belinizi yere bastırın içinizde 10’a kadar sayıp belinizi kaldırın. Bu egzersizi düzgün uygularsanız olumlu sonuçlar alırsınız.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı