GENEL YAZILAR

Bebeklerin Yaşadığı Ev Kazaları

Bebek büyüten aileler çok iyi bilirler bebek büyütürken evinizi de ona göre dizayn etmeniz gerekir. Çünkü bebekler evlerde kazalar yaşar ve bazen bu kazalar çok tehlikeli olabilir. Onun için evde düzenlemelerin yapılması şart olmuştur.

Anne veya bakıcının, bebeği her dakika göz önünde tutması mümkün değildir. Siz telefonla konuşurken veya çamaşırları makineye atarken geçen kısacık süre, onların kendisine zarar vermesi için yeterlidir. Bebekleri ev kazalarından korumak için, evde bir takım tedbirler alınmalıdır.

Ev Kazalarından Bebekleri Korumak İçin Alınması Gereken Önlemler

*  Bebeklerin en sık yaşadığı kaza, kendi yataklarından düşmektir. Bu sebeple bebek karyolasının korkulukları; yüksek olmalı, bebeğin düşebileceği alan yastıklar ile desteklenmelidir.

*  Elektrik prizleri kapaklı olmalıdır. Emeklemeye başlayan bebek, her bulduğu yere parmaklarını sokmak ister. Aşağıda olan prizler ise en tehlikeli bölgelerdir. Bebek sahibi olan ailelerin, prizler yukarı taşıması veya prizlere kapak taktırması gerekir.

*  Saksı çiçekleri sebebi ile zehirlenen bebek sayısı çok fazladır. Evde bakılan çiçekler, bebeklerin hemen dikkatini çeker. Hatta çiçek yapraklarının tadını merak eden bebek, bazı bitkilerin zehri nedeni ile hastanelik olacaktır.

*  Cam, porselen, ahşap ev aksesuarları, bebeğin ilgi alanındadır. Bunlarla oynamak isteyen bebek, kırılan parçalar nedeni ile tehlike atlatır. Bebekli ailelerin kırılacak aksesuarları, bebek büyüyene kadar toplaması gerekir.

*  Demlikler, büyük tehlike yaratır. Ocağın yanında gezinen bebek, kaynayan demliğin üstüne devrilmesine neden olur. Bebekli ailelerin demlikleri arka kısma yerleştirmesi önerilir.

*  Bebekler, pencere kenarlarından uzak tutulmalıdır. Yüksek binalarda pencereler oldukça tehlikelidir. Yaz aylarında açılan camlar, bebeğin ansızın aşağıya kaymasına neden olur. Pencerelere mandal takılmalı, bebeğin kolayca pencereyi açması önlenmelidir.

*  Bebekli evlerde, ilaçlar yüksek dolaplara yerleştirilmelidir. Dişleri kaşınan bebek, her bulduğu maddeyi ağzına götürür. İlaçlar ise bebekler için büyük tehlike yaratır. İlaç zehirlenmesi nedeni ile hayatını kaybeden bebek sayısı, oldukça fazladır.

*  Bebekler plastik poşetler ile oynamayı pek sever. Ses yapan ve bebeğin dikkatini çeken poşetler, ansızın bebeğin kafasına geçerek, havasız kalmasına neden olur. Nefessiz kalma neticesinde boğulmaya neden olan poşetler, bebekten uzak tutulmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı