GENEL YAZILARSAĞLIK

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Hamile kaldığınız dönemde bebeğin cinsini belirleyebilmek için ultrason muayenesi yapılmaktadır. Bu dönemde anne adaylarının en çok merak ettiği konu ise bebek cinsiyetinin ne zaman belli olmaktadır sorusudur.

Bebek cinsiyeti daha gebelik oluştuğu andan itibaren genetik olarak bellidir. Bunun dışında göze veya ultrasonla bakılarak da belli olması için bebeğin de belli bir büyüklüğe ulaşması gerekmektedir. Bebeğin cinsiyeti ultrasonda en erken Üç aydan itibaren yani 13 hafta ortalamalarında belli olmaktadır. Bazen de bu mümkün olmayıp 16-17 haftalarda çok daha net görünür. 20 haftaya yaklaştıkça Cinsiyetin net olduğu şekilde görmek mümkündür. Cinsiyeti tespitinde bazen yanılmalar da olabilir. Bir sonraki ultrason incelemesinde cinsiyet farklılığı da görmek mümkündür. Genellikle erkek bebeğin penisinin izlenmemesi durumunda ortaya çıkar bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilmişse yanılma da pek mümkün olmamaktadır.

Bebeklerde yanılma daha sık görülmektedir. Gebelik sırasında Anne karnından su alınması da Kordon Villus yani biyopsi gibi yöntemlerle de yapılan incelemelerde bebeğin cinsiyeti de ortaya çıkar. Dişi x x veya erkek de x y kromozom yapısı izlenmektedir. Evde cinsiyet belirleme testleri de üretilmiş olup bu testler yüzde 80 oranında doğru cinsiyeti belirlemekte fakat bazı sakıncalardan dolayı önerilmemektedir. En garantili yöntem olan ise gidilen kontroller de ultrasonda veya biyopsi ile elde edilen sonuçlardır. Bebeğiniz ile ilgili hazırlık yaparken hazırlıkları orta renklerde yaparak ya da yirminci haftadan sonra renk seçenekleri olarak da çok daha rahat alışveriş yapma imkanı da bulabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı