DEKORASYON

Bebeğinizin Odasını Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eve yeni katılacak birey için, hazırlıklar son hız devam ediyor. Sıra bebek odası seçimine geldi. Bu aşama en heyecan verici aşamadır. Çünkü bebeğin cinsiyetini öğrenen ve heyecanla gelişini bekleyen ailelerin, en son bebek odasını hazırladıkları bilinmektedir.

Yani bebek odası seçimi, doğumun yaklaştığını işaret eder. Bebek odası seçerken, birçok ayrıntıya dikkat etmek gerekir. İlk ayrıntı bebeğin güvenliğidir. Çünkü yataktan düşen, komidin kenarlarına kafasını çarpan birçok bebek bulunur. Bebek odası Seçerken dikkat edilmesi gerekenler, şu şekilde açıklanabilir;

  • Bebek odasının ebeveyn odasına yakın olması, bebeğin ağlamalarının rahat duyulması gerekir.
  • Bebek odası mobilyalarının, güvenli olması önerilir. Alçak başlıklı yataklar bebeğin düşmesine, sivri kenarlı mobilyalar ise çarpmasına neden olur. Ayrıca mobilyalara sabitlenen oyuncak ve lambalar, bebekler için tehlike yaratacaktır.

  • Bebek odası mobilyalarının, bebeğe huzur verecek nitelikte olması önemlidir. Genellikle bebek odaları; kırmızı, beyaz, mavi gibi renklerdedir. Fakat neon renklerdeki mobilyalar, bebeğin dikkatinin dağılmasına, uyku düzeninin bozulmasına neden olur.
  • Bebeğinizin odasında yer alan mobilyaların, sabitlenmesi gerekir. Bebek, bir yaşından itibaren hareketlenmeye başlar. Bilinçsizce çekme, mobilyaların üzerine devrilmesine neden olur.
  • Bebek odası için seçilen mobilyaların, kullanım ömrü kısadır. Son yıllarda üretilen açılıp kapanmalı yani çok fonksiyonlu modüler mobilyalar, uzun yıllar kullanma şansı verir. Daha ekonomik davranmak amacı ile çok fonksiyonlu mobilyalar seçilmelidir.
  • Bebek odası mobilyaları, bol çekmeceli olmalıdır. Görüntüsünü beğendiğiniz mobilyalar, kullanım olarak rahat olmayabilir. Oysa bebeğiniz dünyaya geldikten sonra, evdeki kalabalık artacaktır. Çamaşırları, oyuncakları ve bezleri, fazladan yer kaplar. Bebek odası mobilyalarına, her eşyanın rahatça yerleştirilmesi önemlidir.

  • Bebek odasına erken dönemde asılan çizgi film karakterleri, bebeğin korkmasına neden olur. Oysa yeni dünyaya gelen bebeklerin, mümkün olduğu kadar sade ortamlarda huzurlu uyuması önemlidir.
  • Kalitesiz ve ucuz bebek odası mobilyaları, bebeğin hayatını riske atar. Kullanılan ucuz boyalar, 7-8 aylık olan ve sürünmeye başlayan bebeğin, ağzı ile temas edecektir. Ansızın zehirlenmeler yaşanabilir. Bu sebeple bebek odası mobilyalarının cilasız ahşaptan ve kaliteli markalardan tercih edilmesi önerilir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı