KİŞİSEL GELİŞİMSAĞLIK

Çocukların Yetenekleri Okul Öncesinde Keşfedilir

Çocuk sahibi olan ailelerin en büyük hayali; çocuğunun her türlü beceriye sahip olması, üstün yetenekleri bulunmasıdır. Fakat her çocuk kendine özel beceriler ile dünyaya gelir. Çocukların yeteneklerinin erken dönemde fark edilmesi ise çocuğa yapamayacağı veya sevmeyeceği beceriler konusunda baskı yapmayı önleyecek, çocuğun daha mutlu bir birey olarak yetişmesine olanak tanıyacaktır.

Okul Başarısı Hayatta Başarılı Olmak İçin Yeterli Olmaz

Her aile, çocuğunun iyi bir doktor, mühendis, avukat veya mimar olmasını arzu eder. Fakat okul hayatından zevk almayan, ders çalışmasına rağmen yeterince başarılı olamayan çocuklara, baskı yapmak hiçbir işe yaramaz. Çünkü bazı çocuklar bir defa okuduğu kitabı asla unutmaz, bazı çocuklar ise defalarca aynı bilgiye çalışmasına rağmen, konuyu anlayamaz.

Böyle çocukların, farklı alanlardaki yeteneğinin keşfedilmesi önemlidir. Müzik, tiyatro, resim gibi faaliyetlerde yeteneği bulunan çocukların, daha okul öncesinde keşfedilmesi mümkün olur. Okul öncesinde kreşe giden çocuklar, burada her gün resim, müzik gibi çeşitli faaliyetleri yapar. Bu dönemde öğretmeni ile kurulan iletişim, çocuğunuzu hangi alanlara yönlendirmeniz konusunda fikir verir. Yani, bazı çocukların kendini ifade etmesi için okul başarısı şart değildir.

1-5 Yaş Aralığındaki Çocukların Yeteneğini Keşfetmek İçin Test Kitapları Mevcuttur

Çocuğun gelişimini takip eden doktorun yönlendirmesi ile çocuğun yeteneğini keşfedebileceğiniz test kitaplarından edinebilirsiniz. Bu kitaplar sayesinde, ev ortamında çocuğunuza günlük birkaç saat ayırarak, yetenekleri konusunda fikir sahibi olabilir, gelecekte hangi alanlara yönlendirmeniz gerektiğini kavrayabilirsiniz.

Çocuğa okul konusunda baskı yapmak işe yaramaz; çocuğunun iyi bir eğitim almasını arzu eden aileler, çocuğu akranları ile kıyaslama yoluna gider. Bu durum çocukları, yalan söylemeye ve kıskanç davranmaya itecektir. Çocuğun dersleri, kendi azmi sayesinde düzelir. Ders çalışmayı seven, aldığı notları önemseyen çocuk, okul hayatından istediği başarıyı elde eder. Fakat aile baskısı ile ders çalışması onun başarılı olması için yeterli olmaz.

Çocuğun aile ile kurduğu iletişim önemlidir; baskıcı davranmayan, çocuğunu dinleyen onun fikirlerini önemsediğini hissettiren ailelerin çocukları, daha mutlu ve daha başarılıdır. Bu sebeple çocuk ile ailenin doğru iletişim kurması gerekir. Bu konuda zorlanan ailelerin, psikolog desteği alması önerilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı