GENEL YAZILAR

Webmaster’lar Dikkat ! Seo Nedir, Nasıl Yapılır, Önemi Nedir, Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Webmaster’lar Dikkat ! Seo Nedir, Nasıl Yapılır, Önemi Nedir, Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

SEO Nedir?

SEO kelimesinin orijinal açılımı search engine optimization yani arama motoru optimizasyonudur. Cümle anlamı ise arama motorlarında kayıtlı olan sitelerin, arama motorlarında üst sıralara çıkması için yapılan işlemlerin bütünü demektir.

SEO’nun amacı, bir web sitesini arama motorlarında ilk sıraya yerleştirmektir. Bu sayede sitede yer alan bilgiler veya hizmetler daha fazla kişiye ulaşabilir. Bilinen bir gerçek vardır ki ilk sıradaki sitelerin tıklanma oranı yaklaşık %90’dır. 2. Siteler %45 alırken 3. sıradaki siteler hitin sadece %20’sinden yararlanabilirler.

SEO’nun bir çok küçük kuralı vardır. Bu kurallar “site içi seo” ve “site dışı seo” olarak bölünürler. İlk sıraya tırmanmak ve ilk sırada kalmak zahmetli ve maddi harcamalarla yapılacak bir iştir. Bu yüzden SEO’nun bütün maddelerini eksiksiz olarak yapmak gerekir. Örneğin alınacak backlinkler yüksek değerli sitelerden alınmalıdır. Ya da sitenin kalıcı bağlantıları /%kategori%/%yazıadı%.html şeklinde olmalıdır gibi.

 

 

SEO Nasıl Yapılır?

Doğal olmak SEO’nun anahtar kelimesidir. Google, mantıklı bir sistem bütünüyle çalışmaktadır. Doğal olmayan her bilgiye yüzlerce yoldan ulaşabilir. Doğal olmanız, sitenizin popüler olmasıyla doğru orantılıdır. Doğal olmayan kaynaklar kullanılarak uygulanan SEO, sitenize etki etmeyecektir. Bu yüzden yapılan çalışmaların hepsini zamana yayarak yapmanız gerekir. Bir anda hızlı bir şekilde siteye yüklenmektense her ay küçük işlemler yaparak işinizi sağlama alabilirsiniz.

Sitedeki makaleleri sosyal medyalarda, forumlarda veya imleme sitelerinde paylaşmak küçük bir SEO örneğidir. Bu sayede bir yandan kaliteli backlink sağlarken bir yandan da sitenize hit çekersiniz. Sitenizdeki yazıları diğer kullanıcılar paylaşırsa bu hit daha da fazlalaşacaktır. Bu yüzden kullanıcı dostu ve düzgün bir tema gereklidir.

Doğallığın temeli çeşitlilikten geçer. Tek kişi tarafından yapılan çalışmalar sahte olarak algılanır. Çünkü bir yada iki sitede paylaşım olacaktır. Siteniz bir çok platformda görülmelidir ki yapılan iş doğal olsun. Bu sebeple çalışmaların zamanı, uygulama biçimi, kaç kere uygulanacağı ve ne zaman uygulanacağı önem taşır.

SEO’nun Önemi?

SEO, para kazanmak için hazırlanan siteler için çok önemli bir konudur. İnternetten satış yapmaya çalışan bir firma, ilk sıraya gelmeden satış yapamaz (Adwords vs. reklamlar hariç). İlk sıraya yerleşmek ancak doğru bilgi ve SEO çalışmaları ile mümkündür.

Bir elbise firması düşünün. İnternette satış yapmak için piyasaya giriş yapıyor. Satıştaki “erkek botlar” ürünleri Google’da 35. sırada. 3. Sayfada yer alan bu site sizce günlük 500 tl ciro yapabilir mi? Reklam vermeden bunu başarması imkansızdır. Her gün Google’a ya da başka şirketlere reklam için para vermek zorundadır. İşte bu tarz firmalar için SEO devreye girer. Reklam şirketlerine verilen paranın cüzi bir miktarıyla hem site içi hem de site dışı seo yaptırabilirsiniz. Belli bir süre geçtikten sonra siteni yavaş yavaş yükselişe geçecektir. Devamlı olarak SEO uygulaması yaparak ilk sırayı hedefleyebilirsiniz!

 

SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Kısa başlık özetleriyle bunları açıklayalım:

Konu Başlığı: Ele alınan konu başlığının yazı içerisindeki tekrar sayısı ilk ve en önemli yazı içi SEO maddesidir. Konu başlığının metin içerisindeki tekrar sayısı, makalenin uzunluğuna oranla %3-6 arasında kalmalıdır.

Yazı İçi SEO: Yazı içerisindeki anlatımın kurgulu olması gereklidir. Akıcı bir dilde sürmesi ziyaretçileri daha uzun süre sitenizde tutacaktır. Kalın, italik ve altı çizili kelimeler kullanılmalıdır. Ziyaretçilerin sitenizde daha fazla süre geçirmesi, diğer bir SEO maddesidir.

Alt Başlıklar:
* tag sıralaması kullanarak alt başlık eklemelisiniz. Bu alt başlıklar, botlara konunun neyle ilgili olduğu hakkında bilgi verir. Paragraflar çok uzun olmamalıdır. Bütünlüğü bozmadan devam etmelidir.
* Anahtar Kelime: Kelime yerleşimi okuyucular için olmalıdır. İçeriği boş ve düzensiz anahtar kelime yerleşimi, yazının bütünlüğünü bozduğu için ziyaretçinin tekrar gelmesini engeller. En uygun yerde ve düzgün bir şekilde anahtar kelime yerleşimi yapmak Google’ın gözünde sizi yukarılara taşır. Konu başlığınız aynı zamanda anahtar kelimeniz olmalıdır ve belirttiğimiz gibi %3-6 arasında tekrar edilmelidir.

* Soru – Cevap: Yazı içerisinde soru cevap sormanız kullanıcılarda yorum atma isteği uyandıracaktır. Siteniz yorum kazandıkça daha aktif bir hale gelir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı