GENEL YAZILAR

Hamilelikte Günlük Beslenme Rutini

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli ?

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli ? Hamilelikte Günlük Beslenme Rutini

Hamilelikte yeterli ve dengeli beslenerek, planlı hareket ederek ve aynı zamanda fiziksel aktivite yaparak hem bebeğinizin sağlığı için hem de kendi sağlığınız için çok büyük adım atmış olursunuz. Hamilelik dönemde beslenme oldukça önemlidir.

Hamilelikte Günlük Beslenme Rutini

Özellikle yeterli ve dengeli beslenmek çok önemli çünkü artık iki kişisiniz ancak bu iki kişilik beslenmek anlamına gelmiyor özellikle fazla miktarda iki kişilik beslenirseniz hamilelik döneminde fazla kilo alırsınız.

Sağlıklı kilo alımı 9\12 kilodur eğer ikiz gebelik söz konusuysa 14\16 kilo almak yeterli olucaktır.

Hamilelik dönemde kilo takibinizi mutlaka bir uzmanla yapmanız çok önemlidir.

Hamilelik boyunca  beş besin gurubunu mutlaka tüketmeniz gerekir.

Bunlar Süt gurubu, et gurubu, ekmek gurubu, sebze gurubu ve meyve gurubudur bunlardan yeterli miktarda tükettiğinizde farklı olarak herhangi bir besin tüketmenize gerek kalmayacaktır. öğün sayınız üç ana öğün ve üç ara öğün olmalıdır çünkü kan şekerini kontrol etmek gerekiyor hamilelik süresince çok uzun süreli aç kalınmamalıdır

Özellikle kahvaltı mutlaka yapılmalıdır kahvaltı günün en önemli öğünüdür sütünüz yumurtanız her gün olacak şekilde kalsiyum kaynağı peyniriniz, ekmek ve zeytin mutlaka yer almalıdır.

Ara öğünde bir taze meyve tercih edebilirsiniz  öğle ve akşam yemeklerinizde  mutlaka ızgara, buğlama yada haşlanmış et, tavuk, balık tüketilmelidir. Bu dönemde kızartmalardan kaçınılmalıdır.

Yemeğinizin yanında bir sebze yada bir salata tercih edilebilir mutlaka tahıl gurubu olan bulgur, makarna tam tahıllı olacak şekilde tercih edebilirsiniz veya kinoa karabuğday yada tam tahıllı ekmek  tercih edilebilir. Hamilelik dönemde kepek ekmeği çok tercih edilmemelidir çünkü kepek ekmeği özellikle demirin emilimini engellediği için tam tahıllı ekmek daha sağlıklı olacaktır. Yatmadan iki saat önce son ara öğününüzü yiyerek hem bebeğiniz için hem de kendiniz için sağlıklı beslenme rutini oluşturmuş olursunuz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı