GENEL YAZILAR

Çocuk Yardımı Kimlere Yapılacak? Tüm Detaylar Burada

Doğum Yardımı İle İlgili Bilgiler artık netleşti. Yurt dışında yaşayan anneler bile artık bu bilgiler ışığında yeni hazırlanan ve yürürlüğe giren doğum yardımından yararlanabilecekler. Doğum Yardımı müracaatı yeniden başladı. Ancak tam olarak netlik kazanmayan bilgiler mevcuttu, artık yeni yayınlanan bildirge ile birlikte kimlere nasıl verileceği bilgisi kesinleşti.

Yapılan açıklamalar ile birlikte kesinleşen bilgilere göre 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında doğum yapan anneler bu paraları alacaklar. Bunun için hazırlanan bir dilekçe ile müracaat etmeleri yeterli olacak, İllerde bulunan Aile Sosyal Müdürlüğüne yapılan dilekçeler sonucu sizlere ödemeler yapılacaktır. Başvuruyu T.C. vatandaşı olan anneler yapacaktır. İşte Aile Sosyal Politikalar Bakanlığında yayınlanan ” Doğum Yardımı Hakkında Bilgilendirme”

Doğum Yardımı Hakkında Bilgilendirme

“Doğum Yardımı” programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu hükme göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılacaktır.

Doğum yardımı aşağıdaki esaslar çerçevesinde yürütülecektir:

Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır.

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır.

Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılacaktır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalandırılacaktır.

Detaylı bilgi, ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alınabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı