SAĞLIK

Bebeklere Su Vermek İçin Ağlamasını Beklemeyin

Yetişkinlerin, zayıflamak amacı ile su içme oranı, son yıllarda artış göstermiştir. Fakat özellikle küçük bebeklerde, susuz kalma; ishal, kabızlık, ağız yaraları gibi birçok hastalığa sebep olur.

Anne sütü ile beslenen bebeklere su vermek pek akla gelmez. Anne sütü sıvı olduğu için, ekstradan su içmenin gerekmediği düşünülür. Oysa vücudun susuz kalması, birçok sağlık sorununu gündeme getirmektedir. Ağız ve diş hastalıkları, metabolizma hastalıkları hatta vücuttaki yağ oranı, su içme alışkanlığı sebebi ile etkilenir.

Çocuklar İçin Suyun Önemi

Hem bebekler hem daha büyük yaşlardaki çocuklar için su hayati önem taşır. Oysa çocuklar, sıvı ihtiyacının büyük kısmını su dışında gazlı içecekler veya tatlandırıcılı meyve suları ile gidermektedir. Suyun çocuklar için neden gerekli olduğu, şu şekilde açıklanabilir;

*  Az su tüketmek, en başta obeziteye neden olur. Metabolizma yavaşlar, tüketilen besinler yağa dönüşerek, kısa süre içinde kilo almaya neden olur. Su yerine kola ve hazır meyve suyu tüketmek, yine fazladan kalori alınmasına neden olur. Meyve sularının evde sıkılmış, yani taze olması oldukça önemlidir.

*  Diş sağlığı için, su içilmesi şarttır. Tüketilen besinler ağız içinde birikerek bakteri üretir. Özellikle emzirme sonrasında bebeğin ağzında kalan besin artıkları, pamukçuk gibi ağız yaralarına neden olur. İçilen su ise bakterileri temizleyecek, ağız ve diş sağlığını garanti altına alacaktır.

*  Algı sorunu yaşayan çocukların su içmesi önerilir. Özellikle sınavlarda fazla su içen çocukların, daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

Çocukların Günlük Ne Kadar Su İçmesi Gerekir?

Yetişkinlerin, günde 2 litre su içmesi önerilir. Çocuklarda ise her öğünden sonra ve yatma saatinde, bir bardak su içilmesi yeterli olmaktadır. Küçük bebeklerde her beslenmeden sonra bir miktar su verilmesi önerilir. Çocukların su içme alışkanlığı kazanması için, anne-babalarında su içmesi gerekir.

Ayrıca su sebillerinin, çocuğun yetişebileceği yere konması, çocuğun zorlanmadan su alabilmesini sağlar. Yine her gün beslenme çantasına yerleştirilen bir şişe su, zorlanmadan suya ulaşmasında etkili olur. Aile büyüklerinin yönlendirmesi ile çocukların su içme alışkanlığı kazanması önemlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı