SAĞLIK

Tansiyon Yükselince Ne Yapılmalı ?

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir ?

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? Tansiyon Yükselince Ne Yapılmalı?

Tansiyon konusunda bilmemiz gereken en önemli rakam 120 ye 70 yani 12 ye 7 ve üzeri genellikle hiper tansiyon öncesi dönem olarak adlandırılır.130\ 80 de ikinci değerdir üçüncü değer ise 140\90dır normalde tansiyon yaşla birlikte yükselir 140/90 ı üst sınır olarak kabul edebiliriz.

Tansiyon hastası olan insanlar genellikle ilaçlarını aldıkları zaman ve doktorlarının önerilerine uydukları zaman tansiyonları normal tansiyonları normal düzeyde seyretmeye başlar ve maalesef sık yapılan bir yanlışlıkla ilaçlarını keserler ve buna bağlı olarak tansiyonları yükselir.

Tansiyon yükselince

Hemen ilacınızı alın ve ilacınızı zamanında alın

Eğer mümkünse yutmadan çiğneyerek ilacın kana karışmasının süresini kısaltıp etkisini çabuklaştırabilirsiniz bu yüzden mutlaka dikkat edilmesi gereken konu tansiyon hastasıysanız ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Buna göre tansiyon riski taşıyorsanız ve tansiyonunuz yükseliyorsa doktora gitmelisiniz.

Tansiyon Yükselince Ne Yapılmalı?

Dik bir şekilde oturduktan sonra burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin yavaşça bu şekilde en az beş dakika nefes alıp verin bu şekilde tansiyonunuz yavaş yavaş düşmeye başlayacaktır. Buna diyafram nefesi denilebilir.

Meditasyon yapabilirsiniz, Anı yaşamak geçmiş ve geleceğe saplanmamak uygun bir yöntemdir bu nedenle kaygılarınızdan kurtulup stresi de bertaraf etmiş olursunuz.

Tansiyonunuz yükselince meyve suyu içebilirsiniz meyve suyu potasyumdan zenginidir Sodyum ve Potasyum hücre içerisinde yer değiştirdiği için sodyum azalınca kan hacmi ve tansiyonda düşer sodyumun idrarla atılması vücuttaki sıvının atılmasına denk gelmektedir bu yüzden vücudumuzda sodyum yani tuz fazla olursa kan hacmimizde artar ve buna bağlı olarak tansiyonumuz yükselir bu yüzden tuzdan uzak durulmalıdır tuz sadece yemeklere konulan tuz değil hemen hemen tüm hazır gıdalarda ekmekte, salçada, peynirde, turşuda bulunmaktadır ve bunlar bizde çok tüketilen gıdalardır fazla tuz yüküne sebep olarak tansiyonumuzun yükselmesine sebep olur.

Tansiyonunuz yükselip doktora gittiğinizde;

Kapril 25mg çiğnetilir böylece çabuk kana karışır ve etkisini çabuk gösterir.

Acilde idrar söktürücü olarak bilinen Lasıx ve Idesal iğneleri yapılarak idrar miktarı arttırılarak vücuttaki sıvı ve kan hacmi azalttırılarak tansiyon düşürülmeye çalışılır. Düşmez ve çok yüksek seyrederse hasta yoğun bakıma alınarak damardan ilaç verilerek tansiyon düşürülmeye çalışılır.

Sarımsak: üç dört diş sarımsağı bir cezve sütle kaynatıp ardından sütü atıp geride kalan sarımsakları günde iki ile dört adet yenildiğinde hem kokusu kaybolur hem de tansiyonu biraz düşürür.

Sarımsak ve limon karışımıda tansiyonu düşürebilir.

Çaylar: Melisa çayı, zencefil ve limon karışımı ve ya tarçın ve limonda tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Spor: Düzenli egzersizde tansiyonun kontrol altına alınmasını kolaylaştırır.

Günde yarım saat yürüyüş yapmanızda yeterli olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı