SAĞLIK

Korona Virüs Kaygısıyla Başa Çıkmanın Yolları

Korona virüsü Kaygısıyla Başa Çıkmanın Yolları:

Covid-19 hastalığı tüm dünyada bir salgına neden oldu bu salgından kendimizi fiziksel olarak korumamız gerektiği gibi ruhsal olarak ta korumamız oldukça önemlidir.

Korona virüsten psikolojik olarak nasıl korunuruz?

Hastalık tüm dünyada olağan üstü bir durum olduğu için bir krize neden oldu bu kriz durumunda da endişe, koku, öfke, şaşkınlık, üzüntü gibi duyguları hissetmemiz normal bir durum kontrol edilememe duygusu nedeniyle en fazla hissedilen ise kaygı duygusudur.

Korona virüsün en çok sebep olduğu duygu durumu Kaygı:

Kaygı bir duygu durumudur hastalık değildir fakat kaygıyla baş edemediğimizde çok şiddetlendiğinde ya da kaygı nedeniyle telaşlandığımızda ne olur.

Kaygımızla baş edemezsek ne olur?

Anksiyete bozukluğu denilen kaygı bozukluğu ve panik ataklarla seyreden panik atak bozukluğu denilen hastalıklara yol açmaktadır.

Kaygı halinde vücudumuzda titremeler ellerde ayaklarda uyuşmalar, çarpıntı, ateş basması, nefes alamıyormuş gibi hissetme, bulantı gibi fiziksel duygular hissetmemiz oldukça doğaldır. Bunlar bizde bir fiziksel veya ruhsal hastalık olduğu anlamına gelmiyor bunlar vücudumuzun kaygıya karşı verdiği tepkilerdir.

Kaygıdan en fazla etkilenen kimlerdir?

Daha önceden ruhsal hastalığı bulunanlar, çocuklar ve sağlık çalışanlarıdır.

Fazla kaygıdan oluşan stres bağışıklık sistemimizi nasıl etkiler?

Kaygının artması vücudumuzdaki stresi arttırmaktadır stresin sürekli bir hal alması ise vücudumuzu etkilediği gibi bağışıklık sistemimizde olumsuz etkilemektedir. Bu süreçte bizlere düşen en önemli görev korkmadan gerekli önlemleri aldıktan sonra paniğe kapılmadan günlük aktivitelerimize devam etmektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı