SAĞLIK

Covid-19 Belirtileri Nelerdir? Grip, Nezle ve Alerji Belirtilerinden Farkı Nedir?

Korona Virüs Belirtileri

Covid-19 Belirtileri Nelerdir? Grip, Nezle ve Alerji Belirtilerinden Farkı Nedir?

Korona virüs hastalığı Çinden başlayıp tüm dünyayı etkisi altına aldı. Hastaların büyük bir kısmı hastalığı asemptomatik ve ya hafif belirtilerle geçirmişlerdir. Hastaların çoğu solunum yetmezliği bulguları gösterir ve yoğun bakım şartlarına ihtiyaç duyulur.

Korona virüs belirtileri:

Kişinin bağışıklık sistemi direncine mevcut kronik hastalığının varlığına ve hastaların yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, halsizlik, koku ve tat almada bozukluk, mide ve bağırsak sorunları da görülmektedir. Bu bulgular mevsimsel grip ve nezlede sıklıkla karşımıza çıkar bu nedenle korona virüsü grip ve nezle ile karıştırılabilir.

Korona virüs grip ve nezleden nasıl ayırt edilir?

Gripte korona virüsü gibi yüksek ateş boğaz ağrısı yaygın kas eklem ağrısı bulunur.

Nezle ise belirgin hapşırma, burun akıntısı ve ateşsiz seyretmekle kornadan ayrılır. Dolayısıyla burun akıntımız yoksa ateşimiz yüksekse ve nefes darlığımız yüksekse kornadan şüphelenebiliriz.

Alerji ve korona belirtileri arasındaki farklılıklar nelerdir?

Alerji hastalarında korona virüsten farlı olarak koku hassasiyeti artar, hapşırma atakları, su gibi burun akıntısı görülür ve yüksek ateş gözlenmez.

Korona virüsü hastalık belirtisi göstermeden de hastalar hastalığın yayılmasında etkin rol oynarlar bu nedenle salgının önüne geçilebilmesi için sosyal izolasyon çok önemlidir.

Nedensiz ateş, öksürük ve nefes darlığı olup  ve hasta temaslı olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşlarına gitmeleri gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı