SAĞLIK

Geniz Akıntısı Neden Olur ve Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz Akıntısı Neden Olur ve Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz akıntısı sık karşılaşılan bir durumdur. Normalde burun günde bir ile iki litre sıvı salgılar bu sıvı genizden boğaz yoluyla mideye ve akciğerdeki loblara iner yani solunum yolunu ve yemek borusunu ıslatmada kullanılır. Günde ortalama bir ve iki litre sıvıyı biz hissetmeyiz bazı hastalık durumlarında bu geniz akıntısının miktarında artış olduğu için geniz akıntısını hissederiz.

Geniz Akıntısı Neden Olur ve Geniz Akıntısı Nasıl Geçer? Basit nezle, gribal enfeksiyonlar, sinüzitler de çok görüyoruz en önemli şey geniz akıntısı sıvı ya da beyaz renkte geniz akıntısı her zaman hastalık demek değildir. Koyu sarımsı yeşilimsi bir geniz akıntısı genellikle sinüzite bağlı sebepten olmuş bir geniz akıntısıdır. Alerji problemi olan insanlarda burun salgısı artacağı için hem burunda hem genizde geniz akıntısında artış gözlemlenmiştir.

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

 

  • Sıvı Tüketimi

Sıvı tüketimi yutak bölgesinde takılı kalmış mukusun rahatlatılmasına yardımcı en etkili tedavidir. Bu mukus parçalanarak mideye inmesine yardımcı olur. Günde en az sekiz bardak su içmek belirtileri hafifletmeye yardımcı olacaktır.

  • Süt Ürünlerinden Kaçının

Süt ürünleri mukusun kalınlaşmasına ve aşırı üretimine neden olmasıdır buda geniz akıntısı durumunu daha da kötüleştirebilir

  • Tuzlu Su İle Gargara

Yarım çorba kaşığı tuzu ılık bir bardak suya ekleyin bu karışımla günde üç kere gargara yapın aşırı mukusun temizlenmesine yardımcı olacaktır.

  • Buhar Banyosu

Buhar banyosu yapmak genizde biriken mukusun temizlenmesine yardımcı olacaktır. Daha etkili hale getirmek için suya biraz zencefil ve tuz ekleyebilirsiniz.

  • Bitki Özleri

Tarçın ve kekik gibi bazı bitki özleri aşırı mukusu gevşetir ve tahrişin rahatlamasına yardımcı olur.

  • Bal ve Zencefil

İki çay kaşığı balın içine bir kaç damla zencefil suyu ekleyin daha sonra içine biraz karabiber ekleyin ve bu karışımı biraz ısıtın etkili sonuç elde etmek için günde iki kez tüketin.

  • Kabartma Tozu İle Burun Spreyi

Ilık suyun içine bir çay kaşığı kabartma tozu karıştırarak doğal bir burun spreyi elde edebilirsiniz. Bu karışım mukusu nemlendirir ve kolayca çıkmasını sağlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı