SAĞLIK

Bel Ağrısı Nasıl Geçer? Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer? Bel Ağrısı Neden Olur?

Erişkin nüfusun %80 inin hayatlarının bir döneminde mutlaka karşılaştığı bir sağlık sorunu olan bel ağrısı, duruş bozukluğu ve bel zorlanması sonucu kişilerin bel kaslarına, eklemlerine ve bağlarına hasar veren bir ağrı çeşididir.

Uzun süre ayakta durmak, gebelik, aşırı kilo alımı, bacaklar arasındaki uzunluk farkı ,yüksek topuklu ayakkabı giyinmek bel ağrısı nedenleri arasında yer alıyor.

Bel Ağrısı Nedenleri?

Bel ağrısının tedavisi diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi nedenine göre yapılır. Genel olarak bel ağrısı tedavisinde;

Basit ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, anti- romatizma ilaçlar kullanılır. Kasları güçlendirme ve yıpranan sinirleri uyarma, elektrik akımları ile ağrı kesme, lazer tedavisi ile derin dokuları gevşetme, yüzeysel sıcak ya da soğutma uygulamaları gibi fizik tedavisi uygulanır.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Fizik tedavisi ile bel egzersizleri, bel bölgesinde yer alan kasların güçlenmesini sağlayarak ağrıların azalmasına yardımcı olur. Ağrının başladığı ilk 24-48 saatlik dönemde ağrıyan bölgeye 5-10 dakikalık soğuk kompres uygulanır ve klima, cereyan gibi rüzgarlı ortamlardan uzak durulması bel ağrısını geçirmek için yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı