KİŞİSEL BAKIMSAĞLIK

Ağız Kokusu Neden Olur? Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Neden Olur ? Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Tüketilen besinler dişteki çürüklere ve diğer ağız ve diş rahatsızlıklarına hatta mide ve bağırsak hastalıklarına bağlı olarak gelişebilen ağız kokusu hem psikolojik hem de sosyal sorunlara yol açabiliyor.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Sabah uyanınca ve akşam yatmadan önce günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin bunlar dışında, gün arasında da özellikle uzun süre bir şey yemeyecekseniz mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Böylece yediğiniz yemeklerin kalıntılarından kurtulabilir ve bakteri oluşumuna bağlı olarak koku yapmasını engelleyebilirsiniz.

  • Diş İpi Kullanın:

Diş fırçalayarak dişlerinizdeki her bölgeye ulaşamayabilirsiniz bu bölgedeki artıkları temizlemek için düzenli olarak diş ipi kullanın.

  • Şeker Tüketimini Azaltın:

Fazla şeker tüketimi dişlerde çürük oluşumunu hızlandırır. Diş çürüğü de ağızda koku yapar. Bu nedenle şeker tüketimini azaltarak çürüklerinizi ve ağız kokusunu da önleyebilirsiniz.

  • Uzun Süre Aç Kalmamaya Özen Gösterin:

Uzun süre birşeyler yemez ya da içmezseniz ağzınızda rahatsız edici bir koku oluşur sık sık yemek ya da içmek ağızda bakteri oluşumunu azaltır ve tükürük miktarını arttırır.

  • Ağız Kokusunu Giderici Ürünler Kullanın:

Ağız spreyleri ağız kukusunu geçici olarak önleyen bakım ürünleridir.Buna ek olarak şekersiz naneli sakızlar ve jellerde ağız kokusunu önlemek için kullanabileceğiniz ürünleridir.

  • Yoğurt Ve Taze Meyve Tüketin:

Prebiyotik özellikte olan besinler zararlı bakterilerin oluşumunu engeller ve mide de yararlı bakterilerin oluşmasını sağlar. Özellikle ara öğünlerinizde bu besinlere sıklıkla yer verin.

  • Gargara Yapın:

Her gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalayın, ipinizi de kullandıktan sonra kalan diğer yerlerdeki bakteri oluşumlarını önlemek için gargara yapın.

Tarçın ve karanfil gibi doğal ürünlerden destek alın tarçın ve karanfil ağız kokusunu maskeler.

  • Bir doktora görünün:

Ağız kokusuna sebep olan bir probleminiz varsa bu problemin ne olduğunu öğrenmek ve ortadan kaldırmak kesin çözümdür.

Eğer bağırsak, yemek borusu, mide ile ilgili bir probleminiz varsa bunu öğrenmenin en iyi yolu doktora gitmektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı