KİŞİSEL BAKIMSAĞLIK

Ciltteki kırmızı noktaların ve kızarıkların oluşmasına neden olan hastalıklar

Ciltte kızarıklıklar, kırmızı noktalar ve akneler her kesi rahatsız eden bir sorunlardır. Bu kusurlarımızı çoğu zaman krema ve allıkla gizlemeye çalışıyoruz. Aslında bu sorunların çözümünü iç organlarımızda aramak gerekir. Çünkü cilt yüzeyinde oluşan bu sevimsiz kızarıklıklarına başlıca sebebi vücudumuzda oluşan rahatsızlıktır.

Ciltte oluşan kırmızı noktaların ve aknelerin oluşmasına neden olan hastalıkları:

1- Alın: Alnınızın cildinde oluşan kırmızı noktalar vücutta giden metabolizma bozulduğundan haber verir. Bu bölgedeki cildin aşırı solgunluğu da aynı sorunun belirtisidir. Safra kesesinde oluşan rahatsızlığın da nedeni budur.

2- Şakaklar: Eğer şakak kısmındaki deri kızarıklarla örtünmüşse, bu böbreklerin rahatsızlığından haber verir. Bu zaman vücudu toksinlerden arındırmak gerekir.

3- Üst göz kapağı: Üst göz kapağında oluşan kızarıklık ve tahriş doğrudan dalağın fonksiyonunun bozulması ile ilişkilidir. Bu zaman mutlaka dalağınızı muayene ettirin.

4- Gözaltında oluşan şişlikler: Gözaltı bölgesinin şişmesinin bir dizi nedeni olabilir: uykusuzluk, böbrek hastalıkları, güçlü stres, zayıf beslenme vb.

5- Yanağın elmacık bölümü: Elmacık bölgenizin bileşimi değişir, rengi solur, kırmızı noktalar oluşuyorsa, ciğerlerinizin etkinliğinde ciddi problem var. Bu hala sigara içen kişilerde daha sık görülür.

6- Yanağın alt kısmı: Bu bölgede oluşmuş cilt kusurlarının ana nedeni tuttuğunuz başarısız diyet olabilir. Yanağı alt kısmındaki kızarıklıklar bazen yağ eksikliği, birçok durumda ise yağın vücutta aşırı olması ile ilgilidir. Bu demektir ki, artık sağlıklı gıdayı günlük menünüze ilave etmenin zamanıdır.

7- Burun: Burun cildinin sertleşmesi, deri kapsamında oluşmuş küçük şişlikler guatr hastalığından haber verir. Burun deliklerinde oluşan şişlik de acının başlıca nedenlerden biridir. Bu sorun astım hastalarında sıkça rastlanır.

8- Burun ucu: Burun ucunda oluşmuş kızarıklık ve şişme ise ciğerlerin ve kalbin rahatsızlığından haber verir.

9- Üst dudakla burun arası mesafe: Bu bölgede oluşan kızarıklık hormonal sorundan ve vitaminsizlikten haber verir.

10- Dudaklar: Dudağın renginin değişmesi mide ve bağırsaktaki ciddi hastalıkların belirtisidir. Bu ayrıca dalak, safra kesesinin de işlevinin bozulması demektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı