SAĞLIK

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebelik belirtileri anne adayı olmayı bekleyen veya gebelik konusunda tereddüt yaşayan her kadının merak ettiği konular arasında yer almıştır. Gebelik belirtileri her kadında aynı olarak gözlemlenmemiş olsa da genel olarak birbirine benzerdir.

Hamilelik için eşinizle karar verdiniz ve kendinizi artık hazır hissettiniz. Öncelikle hamile kalmadan önce bir kadın doğum uzmanına görünmeniz hamile kalmadan önce bebeğiniz için gerekli olacak vitaminleri almanız açısından ve herhangi bir rahatsızlığınızın var olup olmadığı, var ise erken tedavi ile gidermeniz için faydalı olacaktır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebelik belirtilerinin en temel durumu adetinizde gecikmenin olmasıdır. Çoğu bayan adet olmadan yaşadığı karın ağrılarını bile yaşamakta olsalar bile bazı bayanlarda herhangi bir belirti göstermeden de ilerleyebilmektedir. Bu sebeple her bayanda aynı tepkiler görülmez ve başka bayanlarda görülen her belirti de hamilelik belirtisi olmayabilir. Adetinizde gecikmeyi fark ettiğinizde gebelik testi yaptırarak planlı ya da plansız bir gebelik var ise bunu öğrenmiş olursunuz. Gebelik belirtileri arasında ise bayanlarda sıkça görülen ortak belirtilerin arasında sizlere şu belirtilerden bahsedebiliriz.

  • Yorgunluk: Kendinizi normal zamanlardaki aktif hallerinizden daha pasif bir halde görebilirsiniz. Halsizlik ve yorgunluk görülmesi, metabolizmanızdaki iş yükünün gebelik ile artmasından dolayı bedeninizde yorgunluk hali görülebilmektedir. Gebelik döneminde salgılanan progesteron hormonu da yatıştırıcı etkide olduğundan dolayı kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz.
  • Göğüslerde hassasiyet ve büyüme: Gebelikte yaşanılan hormonal değişiklerden biriside göğüslerde hassasiyet oluşumu ve büyüme durumudur. Bu durum bazı bayanlarda meme uçlarında renk değişikliği görülmesine de sebep olmaktadır.
  • Mide bulantısı ve kusma: Bayanlarda neredeyse en çok görülen belirtiler arasında mide bulantıları ve kusmalar görülmektedir. Hormonlardaki değişikliklerden dolayı sabah bulantılarının fazla olmadı durumu görülmekle beraber kokulara karşı hassaslaşma da arttığından dolayı mide bulantıları yaşayabilirsiniz.
  • İştah artışı ve çeşitli yemeklerden tiksinme durumu: Anne adayları kendilerini sürekli aç hissedebilirler ve sürekli yemek yeme hissi ile mutfağa koşmaktadırlar. Aynı zamanda yemek yerken de eskisi gibi sevdikleri yemekleri bazı anne adayları eski iştahları gibi yemeyebilirler ve hatta tiksinebilirler. Özelikle kokulu yemeklerden bazı anne adayları soğanın kokusundan, salçanın kokusundan ve hatta et kokusundan tiksindiklerinden hamilelik süreçlerinde yemedikleri de görülmektedir.
  • Sık sık idrara çıkma hali: Gece uyku halindeyken sık sık idrara çıkmak için uyandığınızı fark edebilirsiniz.

Bu tür belirtiler çoğu bayanda görülen belirtilerdendir. Unutulmaması gerekilen durum ise her bayanın aynı belirtiyi yaşamaması ve hatta bazı bayanlarda hiçbir belirtinin neredeyse görülmediği de rastlanılan bir durumdur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı