SAĞLIK

Vücudumuzun İkinci Beyni Bağırsaklarımız

Vücudumuzun İkinci Beyni Bağırsaklarımız

Her ne kadar bilinç altımızda çok sevecen bir ismi olmasa da bağırsaklarımız son derece duygusal bir organdır; karar alma ve duygusal durumumuzu kontrol etme konusunda neredeyse beynimiz kadar etkilidirler beyin ve bağırsaklar sürekli etkileşim halindedirler.

Vücudumuzun İkinci Beyni Bağırsaklar; Bedenimizin içerisinde en bağımsız  hareket eden organımız olan bağırsakların beyinden bile daha fazla seretonin yani mutluluk hormonu ürettiği iddia ediliyor.

Vücutta üretilen mutluluk hormonunun kabaca yüzde doksanını bağırsaklardan sentezlendiği düşünülmektedir bu nedenle bağırsaklardaki bir rahatsızlık seretonin eksikliğine neden olabilir işte bağırsakların mutluluk ile olan büyük ilişkiside buradan geliyor.

Vücudumuzun ikinci beyne iyi davranmak için neler yapabiliriz; öncelikle beslenme sırasında küçük porsiyonlar tercih edilmelidir, öğünler ertelenmemelidir, geceleri beslenme alışkanlığından vaz geçilmelidir, lokmalar iyice çiğnenmeli ve yavaş yavaş tüketilmelidir besinler oturarak tüketilmeli iyice çiğnenmeden yutulmamalıdır.

Düzenli egzersiz ve spor hastalıklara karşı önemli koruyucudur kişinin kendine zaman ayırması ve stresten uzak durması önemlidir.

Sabahları erken uyanmaya özen gösterilmeli bol bol sıvı tüketilmelidir, gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Psikolojimiz bozuk olduğu için mi bağırsaklarımız bozulur yoksa bağırsaklarımız bozuk olduğu için mi psikolojimiz bozulur.

Belki de mutsuzluğumuzun sebebi bağırsaklarımızdır siz siz olun bağırsaklarınıza iyi davranın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı