SAĞLIK

Virüslere Karşı En Etkili Besinler

Virüslere Karşı Bağışıklık Sistemimizi Güçlendiren En Etkili Besinler

Virüslere Karşı Etkili Besinler

 

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için sağlıklı gıdalarla beslenmemiz gerekiyor, Bu gıdalar bağışıklık sistemimizi güçlendirerek virüslere karşı bizi korur.

Virüslere Karşı Bağışıklık sistemimizi güçlendiren En Etkili Besinler şunlardır:

Zerdeçal:

Zerdeçal birçok insanın yemeklerinde kullandığı sarı renkteki bir baharattır.

Yapılan araştırmaya göre zerdeçal içeriğinde bulunan antioksidan ve iltihap giderici etkilere sahiptir bu nedenle zerdeçal tüketmek kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Yaban Mersini:

Yaban mersini bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip bir besindir.

Yapılan çalışmalara göre yaban mersini solunum yolunun bağışıklık sisteminde önemli rol oynadığı belirlenmiştir.

Brokoli:

Brokoli önemli bir C vitamini kaynağıdır ve ayrıca sülforofan gibi güçlü antioksidanlar içerir bu nedenle bağışıklık sistemini desteklemek için düzenli olarak tüketmekte fayda vardır.

Tatlı Patatesler:

Patates ülkemizde bolca yetişen ve çok tüketilen sebze olsa da tatlı patates hala çok yaygınlaşmamıştır bir orta boy patates yaklaşık yüz kalori civarındadır ve A vitamininin yüzde yirmisinin ve günlük C vitamininin yüzde otuzunu karşılamaktadır.

Ispanak:

Ispanak C vitamini E vitamini dahil olmak üzere bir çok temel besin ve antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Sarımsak:

Sarımsak soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların önlenmesi için eskiden beri yaygın olarak kullanılır güçlü bir antibiyotik olan sarımsak enfeksiyonlara karşı savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kalp dostu olan sarımsak kan dolaşımını hızlandırarak kalp krizi ve felç geçirmeye neden olabilecek damar tıkanıklıklarının önüne geçer.

Yeşil Çay:

Sağlığını korumak isteyenlerin yeşil çay tükettiği görülür içerisinde barındırdığı çok sayıdaki antioksidan ve sağlığa yararlı mikro bileşenler sayesinde vücudun zinde kalmasına günlük fonksiyonların sorunsuz yerine getirilmesine ve hastalıklara karşı korumaya faydaları vardır.

Kefir:

Fonksiyonel gıda türlerinden probiyotiklerin alt kolunun bir parçası olan kefir içeriğinde maya ve bakteri bulunan fermente edilmiş bir süt ürünüdür başta sindirim sistemi olmak üzere kalp damar sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi pek çok faydası olduğu bilinmektedir.

Ay Çekirdeği:

Ay çekirdekleri zengin E vitamini kaynağıdır ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir.

Badem:

Badem bol miktarda E vitamini içerir ayrıca manganez magnezyum ve lif açısından zengindir küçük bir avuç badem bağışıklık sistemine fayda sağlayacak bir atıştırmalıktır.

Kırmızı Kapya Biber:

Meyve şekeri tüketmemeye özen gösterenler için alternatif C vitamini kaynağıdır.

Portakal Ve Asitli Meyveler:

Portakal, mandalina, greyfurt ve kivi gibi asitli meyveler C vitamini kaynaklarıdır soğuk algınlıklarında vücuttaki C vitamini miktarının büyük ölçüde azaldığı gözlendiği için C vitamininin bu virüslerle savaşmada önemli rolü olduğu bilinmektedir sonuç olarak C vitamini yaygın olarak soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltabilir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Bal Tüketmek:

Araştırmalara göre demir minerali ve çeşitli vitaminler açısından çok zengindir. Balın sürekli kullanılması akyuvar içerisindeki virüs ve bakterilere karşı savunmayı destekler.

Bal tüketiminin grip virüslerine karşı olduğu gözlemlenmiştir.

Bal özellikle tarçınla tüketildiğinde kalsiyum, magnezyum, demir ve lif yönünden zenginleşir.

Keçi Boynuzu:

Lif oranı yüksek antioksidan bakımından zengin düşük yağ ve şeker oranı ile kafeinsiz olan keçi boynuzunun sağlık açısından çok yararı bulunmaktadır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yararlıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı