SAĞLIK

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık ağrılarının sebepleri arasında ilk sırada üreme organları hastalıkları ve idrar yolları enfeksiyonları gelmektedir. Çeşitli travmalar sonucunda iskelet sistemi ve çevredeki organ hastalıkları da kasık ağrılarına sebep olabilmektedir. Dikkat çeken soru sol kasık ağrısı neden olur, en belirgin sebebi nedir?

Sol kasık ağrısının erkeklere göre kadınlarda daha fazla yaşanmasının sebebi, bu bölgede üreme organlarının varlığıdır. Erkeklerde aşırı fiziksel faaliyet, üst idrar yolları enfeksiyonları ve böbrek taşları gibi nedenlerden meydana geldiği gibi üreme organlarındaki sıkıntılar da sol kasık ağrısına sebep olabilir. Kadınlarda ise üreme organlarının vücut içerisinde olması ve gebelik durumu kasık ağrısına sebep olmaktadır.

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Bayanlarda özellikle dış gebelik gibi durumlarda sol kasık bölgesinde ağrılar şiddetli şekilde hissedilmektedir. Yine kadınlarda sol kasık ağrısı neden olur sorusuna yumurtalık kistlerinin sebep olduğu bilinmektedir. Sağ ve sol yumurtalıklarda oluşan kist teşhisine ve tedavisine kadar ciddi ağrılara sebep olur. Ayrıca zor geçen gebelik dönemi bebeğin doğuma yaklaştığı dönemlerde sol kasık bölgesinde ciddi ağrılara yol açtığı bilinmektedir.

Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Erkeklerde kasık bölgesindeki ağrıların genel sebebi idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Tedavisi geciken enfeksiyonlar üst idrar yolları organlarından olan böbreklere kadar ulaşabilir. Bu durumda tek noktada başlayan hastalık iç organ pozisyonları gereği (karaciğer, safra, pankreas) daha rahat olan sol tarafa ilerleyebilmektedir.

Her iki cinste de oluşan böbrek hastalıkları, iç organ enfeksiyonları ve mide hastalıkları oluşum bölgelerine göre kasıklarda çeşitli ağrılara sebebiyet verebilmektedir. Mide ve kalın bağırsağın pozisyonu gereği oluşan gaz sıkışması ve ishal durumlarında karın ve kasık bölgesinin sol tarafında şiddetli ağrılar hissedilebilir. Kendi fiziksel durumunu bilen erkek ve kadınların durumu ciddiye alarak takip etmeleri önemlidir. Ani ağrılar meydana geldiğinde mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Sinsi ilerleyen kanser vakalarının başında sindirim sistemi kanser türleri yatmaktadır. Ani ve hiçbir sebep ortada yokken oluşan kasık ağrılarında vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Sol kasık ağrısı neden olur, nasıl geçer sorusuna en iyi yanıt, doğru teşhis ve tıbbi yardım şeklinde olmalı, ağrı kesiciler ve spazm dindiriciler kullanılmamalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı