SAĞLIK

Kusmanıza Yardımcı Olacak Yöntemler

Midemiz yorulduğu anlarda kendini rahatlatmak amacıyla, bir savunma mekanizması oluşturur. Bunun adına kusma denir. Midemiz sindiremediği yiyecekleri ve sıvıları, ağız yolu ile dışarı atmaktadır.

Mide bulantısı çok basit sebeplerden olabileceği gibi, önemli hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Örneğin sindirim sisteminin çok yorulmasından kaynaklı kusma yaşanması mümkündür. Bunun yanında mide bulantısı, birçok hastalığında sebebi olabilir. Bunun için, mutlaka bir hekime görünmekte fayda vardır.

NANE LİMON ÇAYI İÇEREK KUSMA

Mide bulantısını rahatlatacak ve kusmanızı sağlayacak en bilinen kusma yöntemi nane limon çayıdır. Nane ve limon ile hazırlanan çay içildiğinde, bir süre sonra kusma hissinin geldiğini hissedersiniz. Genellikle bu his kusmakla sonuçlanır.

TUZLU SU İÇEREK KUSMA

Mideniz bulanıyor ancak bir türlü kusamıyorsunuz. Bu durumda uygulanacak bir diğer kusma yöntemi tuzlu su içmektir. Tuzlu suyu yaparken suyun çok soğuk olmamasına dikkat ediniz. Ayrıca bu yöntemi herkesin uygulaması doğru değildir. Tansiyon gibi tuzun etki edebileceği hastalıkları olanlar, bu yöntemden kesinlikle uzak durmalıdır.

PARMAKLARI KULLANARAK KUSMA

Bitkisel çözümlerin fayda etmediği yada bu çözümleri kullanmak istemediğiniz durumlarda, parmaklarınızı kullanarak kusmayı deneyebilirsiniz. Bunun için işaret ve orta parmağınızı kullanarak, ağzınıza sokmak suretiyle küçük dilinize değdirmeniz çoğu zaman yeterli olacaktır. İlk anda az kusmuk ve su gelmesi kusacağınıza işarettir. Bu şekilde parmaklarınızı kullanmaya devam ettiğinizde, kısa süre içinde kusabilirsiniz. Bu yöntemi kesinlikle bir eğlence haline getirmeyiniz.

HOŞLANMADIĞINIZ ŞEYLERİ HAYAL EDEREK KUSMA

Bu yöntemde kulağa ciddi gelmemekle birlikte, en etkili kusma yöntemlerinden biridir. Parmaklarınızı ağzınıza sokarak kusma yöntemi, herkeste işe yaramayabilir. Bu durumda deneyebileceğiniz bir alternatifte, sevmediğiniz şeyleri ve iğrendirici görüntüleri hayal ederek kusmayı denemek olabilir. Bu süreçte öncelikle mide bulantısı ve öğürme başlayacaktır. Bu sürecin sonunda ise öğürmenin ardından kusma gelecektir.

Kusmak tamamen zor durumda hissettiğinizde veya midenizin tepki verip bulanmaya neden olduğu durumlarda yapılması gereken bir eylemdir. Bunu eğlence haline getirmek, anoreksik bir hal almanıza neden olabilir. Bu durum ise ölüm dahil olmak üzere, çok ciddi sonuçlara sebep olabilir. Lütfen sağlığınızı önemseyin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı