KİŞİSEL BAKIMSAĞLIK

Kişisel Bakımın Önemi

Kişisel Bakımın Önemi

Kişisel temizlik ve sağlık bilgisi, sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için, yapılacak uygulamalar ve temizlik önlemlerin tümüdür. Küçük bir pazardan çıkıp dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını da kişisel temizliğin önemini bir kez daha hatırlattı.

Kişisel Bakım;

Her insan kendi temizliğinden sorumludur, temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir, mesela uykudan uyanınca elin yüzün yıkanması, dişlerin fırçalanması, çamaşırların değiştirilmesi gündelik temizlik uygulamalarıdır. Su ve sabun olmadan temizlikten söz etmek mümkün değildir.

Kişisel temizlik araçları kimseyle paylaşılmamalıdır.

Kişinin kendi sağlığı olmak üzere başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece bedeni değil kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmakta önemlidir.

Cilt Temizliği;

Mümkün oldukça sık banyo yapılmalıdır, banyo yaparak ter, yağ, deri üzerindeki mikropları ve deri döküntülerini vücuttan uzaklaştırarak hastalıklardan korunmalıdır.

El Yıkama;

Bilimsel çalışmalara göre elleri bir kez yıkama ile iki yüz milyon bakteri, virüs ve mantar ellerimizden uzaklaşmaktadır. Cilt çatlakları için her yıkamadan sonra krem veya losyon kullanılmalıdır.

Ayak Temizliği;

Ayaklar her gün çorap ve ayakkabı içerisinde terlediğinden düzenli olarak yıkanmalıdır, her yıkamadan sonra iyice kurutulmalıdır mantar oluşması önlenmelidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı