SAĞLIK

Hamileyken Doğum Kontrol Hapı Kullanılır Mı?

Gebelik sürecinde olan kadınların doğum kontrol hapı kullanmaları zararlıdır ve uzmanlar tarafından kullanılması önerilmemektedir. Bunun nedeni ise, doğum kontrol haplarında bulunan hormonal etkilerin, bebeğe zarar verebileceğidir. İlk etapta bakıldığı zaman, kadınların doğum kontrol hapı kullanırken nasıl hamile kaldıkları düşünülse de, bu durum yeni ilaç kullanımına başlandığı şeklinde değerlendirilmelidir. Eğer hamileyken doğum kontrol hapı kullanan bir anne adayıysanız ve herhangi bir zarar olup olmayacağını, bu hatalı davranışın ne gibi sonuçlar getireceğini merak ediyorsanız, şu şekilde sıralayabiliriz.

Hamileyken Doğum Kontrol Hapı İçilirse Ne Olur?

Gebe kalma ihtimali olmayan ya da hamile kalmak istemeyen anneler, bu konuda bir karar değiştirdikleri zaman, hamile kalmadan üç ay kadar önce, bu ilaçların kullanımını kesmelidirler. Bunun yanı sıra, doğum kontrol hapı kullandıkları halde hamile kalan birçok bayan da bulunmaktadır. Şuan tıp dünyasında yapılan araştırmalar sonucunda, hamile olduğu halde doğum kontrol hapı kullanan annelerin ya da bebeklerin sağlıklarında oluşabilecek problemlerin net bir şekilde ortaya çıkacağına dair herhangi bir teşhis yoktur. Fakat, bu gibi şikayetle doktora başvuran annelere, doktorlar tarafından bu ilaçlar doğrudan bıraktırılmaktadır.

Hamilelikte Ertesi Gün Hapı İçilir Mi?

Ertesi gün hapı olarak bilinen ve istenmeyen hamilelik durumlarını ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçlar, kesinlikle yüzde yüz etki sağlamamaktadır. Doğum kontrol uzmanlarının yapmış olduğu açıklamalarda, hamilelikte ertesi gün hapı kullanan bayanların çocuklarında anomali artışı olduğu belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı, ertesi gün hapı ya da doğum kontrol hapı kullanımına geçmeden önce, bir uzman doktora danışmanızda fayda vardır. En etkili bilgi yine doktorlar tarafından verilecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı