SAĞLIK

Hamilelikte Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Hamilelikte Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Kadınların sağlıklı bir gebelik geçirmesi, hem kendi sağlığı hemde bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir.

Hamilelikte Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler:

Ağır kaldırmamak çok fazla eğilmemek ve doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmak gibi genel şeyler herkes tarafından bilinir ancak hamileliğinizin güvenli ve sağlıklı geçmesi için yapmanız gerekenler kadar yapmamanız gerekenlerde önemli.

Düzenli egzersiz yapmak:

Hamilelik esnasında düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız hamilelik süresince alacağınız ekstra kilolarınızı taşımanızda ve bu süreç içerisinde yaşayacağınız doğum stresinizi yönetmeniz için ihtiyaç duyacağınız gücü ve dayanıklılığı verir.
Gebelik esnasında yaptığınız düzenli egzersiz sayesinde doğum sonrasında da eski formunuza dönmeniz daha hızlı ve kolay olacaktır.
Egzersiz yaptığınızda vücudunuz endorfin denilen mutluluk hormonu salgılar bu hormon sayesinde pozitif ruh hali içerisinde olursunuz gebelik sırasında yapmanız gereken tehlikeli olmayan yürüyüş, yüzme, yoga gibi hafif sporların yapılması daha uygun olur egzersiz yapmak için mutlaka jinekoloğunuzdan izin alın.

Sağlıklı Beslenmek:

Anne adaylarının iki kişilik yemekler yemesi gerektiği sıkça kullanılan bir ifadedir ancak bunun doğru olduğu söylenemez hamilelik süresi boyunca dengeli ve sağlıklı diyet önemlidir.
Bebeğinizi düşünerek düzenli bir diyet yapmanız diyetinizin günlük olarak sebze ve meyve içerdiğinden ve her gün karbonhidrat, protein süt ve süt ürünleri tükettiğinizden emin olmanız gerekir.
Gebelikte aşırı kilo almamanız için gereksiz kalorilerden kaçınmalısınız.

Alkol Kullanmaktan Kaçının:

İçtiğiniz her alkol damlası kanınızdan plasentaya geçerek bebeğinize ulaşır bu nedenle bir çok uzman hamile kadınların alkolden tamamen uzak durmasını önermektedir.
Alkol kullanan kadınlar fetal alkol sendromu olan bir bebek doğurma riski taşır buda bebeklerde zihinsel gelişmede gecikme ve büyümede gerilik, davranış bozuklukları ve kalp kası rahatsızlıklarından mustariptir.

Sigaradan Uzak Durmak:

Hamilelik süresi boyunca sigara içen kadınlarda düşük, erken doğum riski ve ani bebek ölümü artmıştır.
Hamile kalmadan önce sigarayı borakmak bebeğinizin sağlıklı gelişimi için doğru olacaktır.

Yeterince Dinlenmek:

Hamileliğin birinci ve üçüncü üç aylık süreçlerinde hissettiğiniz yorgunluk vücudunuzun size istirahat etmeniz konusunda bir uyarısıdır. Günün ortasında yapacağınız ufak süreli dinlenme size ve bebeğinize faydalı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı