SAĞLIK

Hamilelikte Kalça Ağrısı Nedenleri

Kalça ağrıları normal bir zamanda kısmen başımıza gelmiştir. Fakat hamilelikte kalça ağrısı ile karşılaştığımız zaman tedirginlik yaratabilir. Hamilelikte kalça ağrısı özellikle bebeğin büyümeye başladığı ve doğrumun yaklaştığı dönemlerde ciddi derecede hissedilir. Her insanın fiziksel özellikleri bir birlerinden farklı olduğundan 3. ve 5. aylardan itibaren kendisini iyice hissettirir.

Bebeğin anne karnındaki hareketlerine göre, daha yakın durduğu yönde daha fazla hissedilir. Anne adayları oturuş şekillerini değiştirse bile ağrının varlığı bir süre devam edebilir. Hamilelik ile vücuttaki en büyük değişiklik hormona bağlı olarak meydana gelir. Normal hayatta destek görevi gören bağ dokular doğuma hazırlanmak için hormonların etkisi ile gevşemeye başlar. Bu durumdan en fazla pelvis bölgesi etkilenir. Bu bölge halk arasında çatı olarak bilinir ve bebeğin doğumuna yardımcı olmak için kemikler birbirlerinde ayrılırlar. Anne adayları normal hayattaki duruş ve oturuş pozisyonlarını kaybeder veya bu durumlarda zorlanırlar. Hamilelikte kalça ağrısı sebepleri araştırıldığında genellikle anne adayının duruş bozukluğundan kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak esneyen bağ dokusunun rahim bölgesi ve kalça kemiklerine normalde olmayan yükler bindirmesidir. Bir diğer kalça ağrısı sebebi ise siyatik sinirine baskı sebebiyle oluşur.

Her insanda iki adet siyatik siniri bulunur. Bu sinirler bel bölgesinden bacaklara doğru uzanır. Esneyen bağ dokusu sebebiyle pelvis kemikleri ve ağırlaşan rahim bölgesi, siyatik sinirlerine baskı yapar ve sonucunda ciddi kalça ağrılarına sebep olur. İlerleyen gebelik dönemlerinde kas sancıları yaşanabilir. Bu sancıların sebebi bebeğin anne karnındaki pozisyonunu değiştirmesidir. Bu durum sonucunda karın, kasık ve kalça ağrıları yaşanabilir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte kalça ağrısı normal kabul edilse bile anne adaylarını zorlayan durumlardandır. Ağrıları hafifletmek için tıbbi otoritelerin bazı önerileri bulunmaktadır. İlk olarak fazla kilo almaktan kaçınılmalıdır. Çalışan bayanların fazla ayakta durmamaları ve doktor tavsiyesi gereği egzersizler yapması gerekir. Giyilen ayakkabılar ideal yükseklikte olmalı ve dengeyi bozmamalıdır. Doğru yatak seçimi ve uyuma pozisyonu da hamilelikte kalça ağrısı için önemlidir. Yan yatılmalı bacakların arasına fazla büyük olmayan yumuşak yastık konulmalıdır. Fazla yükseğe uzanılmamalı ve pelvis bölgesini güçlendirmek için platesten yararlanılmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı