SAĞLIK

Hamilelikte Erken Belirtiler Nelerdir ?

Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir ?

Hamilelikte Erken Belirtiler

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım ? Birçok kadının merak ettiği konulardan biride hamilelikte erken belirtiler:

Adet Gecikmesi:

Hamilelik belirtilerinden bahsederken ilk sırada adet gecikmesidir en belirgin belirtiside günü geldiği halde adet olmamanızdır. Ancak bir iki gün gecikmelere mevsim değişikliği dahi neden olabiliyor.

Bu yüzden maksimum beş günlük gecikmeleri dikkate alın.

Hamilelik Hissi:

İşte çok kimsenin bilmediği ancak çoğu annenin hamile olduğunu anlamasını sağlayan belirti hamilelik hissi henüz regl döneminize çok varken birden kendinizi hamile gibi hissedebilir, karın bölgesini koruma içgüdüsüyle hareket etmeye başladığınızı fark edebilirsiniz bu his genelde doğru çıkar.

Hassasiyet ve Ağrı:

Göğüslerde hassasiyette gebelik belirtisidir. Ayrıca belinizde, karın bölgesinin alt kısmında hatta kasıklarınızda hafif bir ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz.

Binlerce kadın kasık ağrısı ya da bel ağrısı şikâyetleriyle hastaneye gidiyor ve hamile olduğunu öğreniyor. Bu ağrılar vücudun size yolladığı sinyaller olabilir.

Yorgunluk:

Günlük yaşamınızda kendinizi her zamankinden daha yorgun hissetmeye başladıysanız hamile olabilirsiniz. Sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız ve daha fazla uyumaya başladıysanız minik bebeğiniz içinizde tutunmaya çalışıyor olabilir.

Tuvalete Sık Gitmek:

Gebelikle birlikte ilk olarak rahim büyümeye başlar ve idrar torbasına baskı yapar. Bu da sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacına neden olur. Çoğu zaman regl dönemi öncesinde kadınlar sık idrara gitmeye başladıklarını dile getirir. Aslında erken gebelik belirtisidir.

Koku Hassasiyeti:

Erken dönem gebelik belirtilerinden biridir. Her zamankinden daha iyi koku almaya başlarsınız. Bazı kokular sizi rahatsız etmeye başlar.

Elbette vücudun bu sinyali çok dikkate alınmaz oysa hamilelik hormonunun vücudunuzda yükselmeye başladığının göstergesidir.

Ruh Halinde Değişiklikler:

Birden çok duygusal ve alıngan birine dönüştüyseniz hamile olabilirsiniz. Hamilelik hormonu bazı kadınların ruh halinde birkaç ay sonra değişimlere neden olur.

Bazı kadınların ruh hali ise hormon salgılanmaya başladığında değişmeye başlar. Aşırı alınganlık, sebepsiz ağlamalar hızla değişen ruh halleride gebelik belirtileri arasında yer alıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı