SAĞLIK

Hamilelikte Devamlı Uyku Hali ve Yorgunluk

Gebelik sürecinde yaşanan değişimler anne adayını derinden etkilemektedir. Bu değişimler kimi zaman olumlu yönde olurken kimi zaman olumsuz yönde olarak sizi rahatsız etmektedir. Özellikle yorgunluk ve halsizlik hissi bireylerin gündelik yaşantısını da etkilemektedir. Gebeliğin ilk haftalarında oluşan bu durum son aylarda yine etkisini göstermeye başlayacaktır. Yapmanız gereken psikolojik olarak bu hissi ortadan kaldırmayı başarmak olacaktır. Hamilelikte devamlı uyku hali bir süre sonra yaşantınız da olumsuzluklara yer açacaktır. Bu durumla başa çıkmanız mümkün olurken, çeşitli seçeneklerle uyku halini ve yorgunluk hissini ortadan kaldırabilirsiniz.

Hamilelikte Devamlı Uyku Hali İçin Çözümler

Hamilelikte devamlı uyku halini gidermek için günlük egzersizlerinizi yaparak küçük çaplı spor sayesinde rahatlama hissine kavuşacaksınız. Aynı zamanda spor yaparken doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermeniz de fayda vardır. Günlük yürüyüşler ile kendinizi rahatlatabilir, sürekli yorgunluk hissinden uzaklaşabilirsiniz. Uyku halinde olmanız sizi rahatsız edecek cinsten ve sürekli olursa doktorunuza bu durumu anlatarak gerekli olan tedaviyi ve tavsiyeleri alacaksınız. Beslenme düzeninizi oluşturarak, aşırı karbonhidratlı ve yağlı yiyeceklerden uzak duracaksınız. Yağlı yiyecekler, kilo almanızı sağlarken sindirim sisteminizi de olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Yorgunluk hissinin oluşması yediklerinizle oluşan bir durum olabilirken bu durumu da göz önüne alarak dikkatli hareket edeceksiniz. Gebelik sürecinizin ve bebeğinizin sağlığının olumlu bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız ruhsal stresten de uzak duracaksınız. Uyku saatlerinizi planlayarak, belirli bir düzen oluşturacaksınız. Bu şekilde devamlı uyku halinden uzaklaşarak gündelik işlerinizi daha kolay yapabilirsiniz.

Özellikle hamilelik sürecinizin ilk aylarında vücut yoğun bir şekilde çalıştığı için uyku problemi yaşayabilirsiniz. Harcadığınız yoğun enerji anne adayına yorgunluk ve halsizlik hissi verecektir. Bu nedenle gebelik sürecinizde bol bol dinlenmeniz sizin ve bebeğiniz için sağlıklı olacaktır. Hamilelikte devamlı uyku hali kansızlık gibi rahatsızlıklarında işaretçisi olabilir. Demir eksikliğine bağlı olarak oluşan kansızlık sık rastlanan bir durum olurken, gerekli işlemler yapılarak tedavi sürecine geç kalınmadan başlanmalıdır. Düzenli olarak doktor kontrollerinize giderek hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını ihmal etmeyeceksiniz. Yorgunluk ve uyku hissine de çözüm bularak yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı