SAĞLIK

Göz Arpacığı ve Doğal İlaç Tedavisi

Arpacık göz kapağındaki kirpik kesesinin veya yağ bezinin keskin iltihabıdır, ilk olarak göz kapağının kenarında ağrılı noktanın oluşması ile başlar, sonra onun çevresinde şişlik ve kızarıklık oluşur, göz kapağı şişer. İki-üç gün sonra bu bölgede sarı renkli irinli “başçık” oluşur, deşildiğinde içindeki irin dışarı çıkar.

Göz kapağında aynı zamanda birkaç arpacık oluşup birleşmesi yaşandığında hastanın genel durumu ağırlaşır, ateşin yükselmesi, çene altı ve kulak altı lenf bezlerinin büyümesi gibi belirtiler ortaya çıkar.

Arpacık geçer geçmez göz kapağının içerisinde küçük şişlik gibi kaldıklarında ona şalazyon denir. Şalazyon acı vermiyor, fakat kozmetik kusura yol açıyor ve zorlukla tedavi ediliyor.

Göz arpacığı tedavisi

Arpacık çıkarken birkaç basit yöntemle onun engellemek mümkündür. Örneğin, soğan, sarımsak, ceviz yaprağı veya gül suyu göze değmemek kaydıyla arpacık çıkan bölgeye çekilir. Çavdar unu, zeytinyağı ve sarımsak ezmesi karışımından oluşan karışım arpacığı iyileştirir. Taze demlenmiş siyah çaya pamuk batırarak tampon yapılır.

2 çay kaşığı peygamber çiçeği bitkisi iyi kaynamış 1 bardak suda demlenilerek 1 saat bekletilir, sonra bu çayla göze ıslatma konur.

1 çorba kaşığı öğütülmüş çemen otu tohumu az miktarda kaynar su ile karıştırılır ve oluşan karışım dört-beş kat sargı bezi üzerine konur. Soğuduktan sonra göze ıslatma konur.

Gazlı bez parçası Hint yağında ıslatılır, göze konularak bir gece bekletilir. İşlemin iki-üç defa tekrar edilmesi arpacığın iyileşmesi için yeterlidir.

Aloe vera yaprağı ince doğranır, üzerine 1 bardak soğuk su dökerek 8 saat oda sıcaklığında bekletilir ve süzülür. Bu karışım günde 2-3 kez gözlere 15 dakika ıslatma konur.

Gülhatmi çiçeği ve okaliptüs yaprağının demlemeleri-çayı da arpacık çıkan göze konabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı