SAĞLIK

Doğumdan Sonra Depresyon ve Tedavisi

Doğumdan sonra depresyon rahatsızlıkları genel olarak gözlemlenmektedir. Depresyon rahatsızlığı özellikle doğum yapmış kişilerde fiziksel, duygusal ve davranışsal açıdan karmaşanın yaşandığı bir ruh hali olarak tanımlanır. Diğer adı ile postpartum, doğumdan sonra ki 4 hafta içerisinde görülen depresyon halidir. Annede depresyon teşhisi konulur iken gebelik döneminde yaşadığı zorluklara, doğum esnasında ve sonrasında yaşadığı durumlara bakılırken en üzerinde durulması gereken durum depresyonun şiddeti ve annede bıraktığı etkidir.

Doğumdan Sonra Depresyon Tedavisi

Gebelikte görülen hormon değişikliklerinin doğumdan sonra hızla azalması durumu anne de depresyona neden olmaktadır. Doğumdan sonraki ilk üç gün içerisinde gebelikte yükselen hormonlar eski hallerine dönmektedirler. Doğumdan sonra depresyon görülmesinin belirtileri arasında ise uyku eksikliği, iştahta değişimin söz konusu olması, aşırı yorgunluk ve değişen ruh halleri depresyon belirtileri olabilir ve bu tür belirtilere ise majör depresyon halidir.   Majör depresyonda depresif ruh hali, haz kaybı, değersizlik hissi, umutsuzluk ve intihar düşünceleri görülebilmektedir.depresyon tedavisi için ise depresyonun şiddetine göre bir tedavi ön görülmektedir.

Tedavi seçenekleri arasında ise anti-anksiyete, antidepresan ilaçlar verilebildiği gibi duygusal açıdan destek olması amacı ile de destek gruplarına katılması önerilebilmektedir. Emzirme döneminde iseniz ilaç kullanamazsınız diye bir durum söz konusu değildir. Doktor kontrolünde bir çok kadın emzirme döneminde antidepresan kullanmaktadır. Bu durumu doktorunuz ile görüşerek birlikte karar verebilirsiniz. Tedaviye başvurmak için ise annede kendine veya bebeğe zarar verme hali gerçekleşmeye başladıysa, gün boyu sürekli endişe ve korku halinde ise mutlaka bir uzmana görüşerek yardım almasında yarar vardır.

Doğumdan sonra depresyon belirtilerini kendinizde görmeye başladıysanız depresyon halinizi ilerletmemek de sizlerin elindedir. İmkanın var ise bebeğinizin ihtiyaçlarını giderdikten sonra hava almaya çıkın, yürüyüşler yapın, eşinizle aranızda problemler var ise bunları çözmeye çalışarak beraber vakit geçirmeye başlayın, aileniz ile ve arkadaşlarınızla daha sık vakit geçirebilirsiniz. Çocuğunuza yetişemediğinizi farkettiğinizde ise ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım alarak bu durumun üstesinden çıkmaya çalışabilirsiniz.

Depresyon görülmesinin nedenleri ise çok önemli bir durumdur. gebelik öncesinde gebe kalma problemi yaşandıysa ya da gebeliği süresinde zorluklar çekmiş, gerek bedenen gerek ise ruhsal açıdan sıkıntılı günler geçirmiş bayanlarda depresyon nedenlerinin görüşülmesi en önemli tedavi olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı