KİŞİSEL BAKIMSAĞLIK

Diş Beyazlatmak Zararlı mı?

Diş renklerinin değişmesine neden olan, birçok faktör vardır. Bu faktörlerin bir bölümü iç faktörler, bir bölümü de dış faktörlerdir. Diş beyazlatma işlemi, çeşitli nedenlerle sararan dişlerin, kişiye uygun bir şekilde tonunu açmak için uygulanan bir çözüm yoludur.

Diş beyazlatmak zararlı mıdır? sorusuna cevap arayacağımız zaman, akla ilk gelen dışarıda satılan bir çok değişik üründür. Bu ürünlerin hiçbir güvenilir yanı olmamakla birlikte, bilimsel olarak kanıtlanmamış ve yan etkileri olan ürünler olup olmadığı da tartışılmalıdır.

Bilinen İki Çeşit Beyazlatma İşlemi Vardır

1) Hekim tarafından, hastaya klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemi

Bu yöntem klinikte uygulanır ve genelde 40 ile 50 dakika arasında sürmektedir. Dişlere sürülen beyazlatma jeli, dişlerde 20-30 dakika gibi bir süre bekletilir. Daha sonra jeller temizlenir ve bazı sistemler ışın uygulanarak açılır. Diş üzerine sürülen beyazlatıcı jel, beyazlama hızını arttıracaktır.

2) Hastanın evde kendi kendine uygulayacağı, diş beyazlatma yöntemi

Bu yöntemde ise, hastanın ağız ölçüsü alınarak, beyazlatmanın yapılacağı tüm dişlerini kapsayan bir şeffaf kalıp hazırlanmaktadır. Hastaya bu kalıp ile birlikte, jeller verilmektedir. Hasta doktorun verdiği bu jelleri kalıbın içine sıkarak, her gün belli saatlerde dişlerinin üzerine kalıbı geçirir ve bekletir. İlaç diş etlerine kaçırıldığında tahrişe neden olacağı için, bu işlemi uygularken dikkatli olmakta fayda vardır. Evde beyazlatmak için verilen ilaçların etkisi düşüktür. Bu nedenle işlemler en geç 10 gün içinde tamamlanır. Bu yöntemi uyguladıktan sonra, geçici birkaç hassasiyet görülebilir. Aşırı soğuk veya aşırı sıcak besin ve içeceklerden uzak durmanız gerekir. Ilık içecekler ve besinler tercih etmek en doğrusu olacaktır. Bu durumda dişlerinizde oluşacak hassasiyeti, en aza indirebilirsiniz.

Beyazlatma işleminin bazı zararları olabilir. Bunlar dişlerde görülecek soğuk ve sıcak hassasiyetleri ve uygulamadan sonra, belli aralıklarla bu işlemin tekrar yaptırılma zorunluluğu gibi durumlardır.
Bunun dışında korkutucu zararları olmayan bu işlemi, doktor tavsiyesi ve takibi altında yapmalısınız. İnternette araştırdığınız bazı yöntemler, bilinçsizce yapıldığında diş minelerine zarar verebilir. Dişlerinizin üzerinde çiziklere neden olabilir ve lekelerin daha derin ve kalıcı olmasına olanak sağlar. Bu yüzden bu işlemi mutlaka bir doktor gözetimi altında yaptırınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı