SAĞLIK

Çocuklarda Çikolata Tüketimi Doğru Mu?

Çocuklarda çikolata tüketimi konusunda aileler çoğu zaman serbestlik tanısa da tereddüt yaşamışlardır. Belirli bir miktardan fazla tüketildiği zamanda çocuk için zararlı bir gıdaya dönüşmektedir. Çikolatada kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir madde olması ve flavonoit içermesi nedeniyle bağırsak kanserini önlemesi faydalarını da ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda günlük belirli bir düzeyde alınan çikolatanın göz bozukluğu, erken doğum ve zihinsel sorunlara karşı vücudu koruduğu da bilinmektedir. 18 yaşın altındaki çocuklarda öksürük şurupları kullanılmasına karşı olan bilim adamları çikolata yenilmesini tavsiye etmektedirler.  Boğazda kaşıntıyı ve öksürüğü önlediğine dair araştırmalar bulunmaktadır. Özellikle bitter çikolatanın küçük bir parçası ile öksürüğünüzü yatıştırabilirsiniz.

Çocuklarda Çikolatanın Zararları Nelerdir?

Yararları bu yönde iken aşırı tüketimi sonucunda tabi ki zararlardı da mevcuttur. Çocuklarda çikolata tüketimi anne babanın kontrolü altında olmalıdır ve günlük belirli bir miktarda aşırı kaçmadan verilmelidir. Anne ve babaların kuralları olduğu halde yakın çevrelerinden gelen ısrarlar karşısında da bu kuralları çocuklar bozmaktadırlar. Aşırı çikolata ve şeker yenmesi çocuklarda huzursuzluk, asabiyet ve bağımlılık yaratmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir hususta şeker ve çikolata yenildikten sonra mutlaka dişlerin fırçalanması gerekmektedir.

Ağızda kalan bakteriler ile birlikte dişler daha hızlı çürüyebilmektedir. Dışarıda satılan özellikle şerbetli tatlılardan yani baklava ve kadayıftan çocuklarınızı uzak tutmanızda fayda vardır. Yağ ve şeker oranları çok fazla olduklarından dolayı çocuklarınıza zarar verecektir. Bu tatlılar yerine çocuklarınızda evinizde yapabileceğiniz muhallebilerden, dondurmalardan ve sütlü tatlılardan yaparak alışkanlıklarını değiştirebilirsiniz. Aşırı olarak tüketilen şekerli ve beyaz unlu gıdalar çocuklarda mide ve bağırsak hastalıklarına sebep olarak çocuğunuzun kabız olmasına neden olmaktadır. Çocuklarda çikolata tüketiminin bir faydasından da bahsedecek olur isek felç riskini önlemede haftada bir paket siyah çikolatanın faydası çoktur.

Çocuklara zararları ve faydaları hakkında sizlere bu tür bilgilerden bahsettikten sonra çikolatanın bayanlar üzerinde bir zararı da kemiklerin zayıflamasına neden olması durumudur. Kemiklerin zayıflamasından sonra da bayanlarda kemik kırılmalarına ve çatlaklara karşı bir hassasiyet oluşmaktadır.  Siyah çikolatanın ise faydası kalbedir. Haftada birkaç parça tüketeceğiniz siyah çikolata ile iltihaplanmalara ve kalp-damar hastalıklarına karşı bünyenizi koruyabilirsiniz. Aynı zamanda siyah çikolatanın bir diğer faydası da kan pıhtılaşmasını önlemektir. Yeterli ve aşırıya kaçılmadığı takdirde çikolatanın zararının dışında bu tür faydaları da bulunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı