KİŞİSEL BAKIM

Cilt Tipini Nasıl Anlarız?

Cilt tipleri her zaman kişiden kişiye göre değişmektedir. Cilt tipleri yağlı, kuru, hassas, karma ve normal cilt olarak 5 grup içerisindedir.

Cilt tipleri kişiden kişiye farklı olduğu için kişinin kendi cilt tipine göre uygun olan günlük temizleme ürünleri kullanmalı ve bakım ürünlerini kendi cilt tiplerine uygun olarak seçmelidirler. Bu yüzden kişi kendine uygun olan cilt temizliğini ve bakım ürünlerini uygulayabilmesi için öncelikle cilt tipini belirlemelidirler. Cilt tipini nasıl anlarız? Cilt tipleri genel olarak iki yöntemle belirlenir. Bunlardan biri yıkanmış temiz olan bir cilt güzelce kurulanmalıdır daha sonra parmaklarla cilde hafifçe bastırılmalıdır eliniz yağlanmış hissi uyandırıyorsa cildiniz yağlı bir cilt tipidir fakat nemsiz ve kuru hissediyorsanız kuru cilt tipidir. Bunlardan hiç birini hissetmiyorsanız cilt tipiniz normaldir.

Cilt tipini nasıl anlarız? 

Diğer yöntem ise bir kâğıt mendil ile uygulanmaktadır. Sabah uyandığınız zaman temiz olan mendille yüz hafif bir şekilde silinir. Kâğıt mendilde fazla yağ birikintisi varsa cilt tipinizin yağlı bir cilt tipi olduğu anlamına gelmektedir.  Kâğıt mendil hafif bir şekilde nemli ise cilt tipiniz normal cilt tipidir. Mendilin bazı bölgelerinde yağ kalıntısı var ise cilt tipiniz karma cilt tipidir eğer hiçbir kalıntı yok ise cilt tipiniz kuru cilt tipidir. Kişinin mutlaka cilt tipini bilmesi gerekmektedir.

Yağlı cilt tipi: Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin ciltleri genel olarak ciltleri yağdan dolayı parlak görünürler. Yağlı cilt tipleri sivilce, akne ve siyah nokta problemlerini en çok yaşayan cilt tipidir. Yağlı ciltlerin gözenekleri oldukça geniş bir yapıya sahiptir.

Karma cilt tipi: Karma cilt tipine sahip olan kişilerin cilt tipleri yağlı ve kuru cilt tipinin özelliklerini taşırlar. Karma ciltlerde T bölgesi, burun ve alın bölgeleri yağlı geri kalan bölgelerin ise kuru veya normal cilt özellikleri gösteren cilt tipidir.

Kuru cilt tipi: Kuru cilt tipine sahip olan kişilerin cildi pul pul dökülme özelliği veya bazı bölgelerde soyulmaların olduğu bir cilt tipidir. Kuru cilt tiplerinde sebum yani yağ oranı oldukça azdır. Kuru cilt tiplerinde nem eksikliği olduğu için solgun ve donuk görünebilirler. Kırışık oluşmaları diğer cilt tiplerine göre daha kolay oluşur. Neme ihtiyaç duyan bir cilt olduğu için sürekli nemlendirilmelidir.

Normal cilt tipi: Normal cilt tipine sahip olan kişiler en sorunsuz cilde sahip olan kişilerdir. Yağlanma veya kuruluk sorunları yaşamazlar. Sağlıklı ve gergin bir cilt tipidir.

Hassas cilt tipi: Hassas cilt tipine sahip olan kişilerin ciltleri kolayca tahriş olabilir. Kızarıklık problemi yaşayan cilt tipidir.

Cilt temizliği çok önemlidir cilt tipiniz ne olursa olsun cilt günlük olarak derinlemesine temizlenerek nemlendirilmesi gerekmektedir. Cilt tipini nasıl anlarız? Cilt temizliği ve bakımı önem gerektirir çünkü sağlıklı bir cilt bakım ister sağlıklı olan cilt gözede hitap eder ve estetik bir görünüm sağlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı