SAĞLIK

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Kolumuzda, bacağımızda veya vücudumuzun diğer yerlerinde meydana gelen ağrılar kimi zaman bizi çok zor durumda bırakır. Dış organlarımızda meydana gelen ağrılara çözüm bulmak kolaydır. Ancak iç organlarımızda meydana gelen ağrılar için aynı durum söz konusu değildir. İç organlarımızdan olan böbreklerde meydana gelen ağrılar ise çoğu zaman can yakıcı ve çekilmez bir hal alabilir. Böbrek ağrısı tedavisine başlamak içinse böbrek ağrısının nedenlerini bilmek gerekir. Bu konuda böbrek ağrısı neden olur sorusunu sormak yerinde olacaktır.

Böbrek Taşı

Böbreklerde bulunan taşların süzülmesi ve idrar kesesine doğru yola çıkması ile birlikte böbrek ağrısı meydana gelir. Oldukça can yakıcı ağrılardan biri olan böbrek taşı ağrısını geçirmek için bol bol su içilmelidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonun böbreklere sıçraması nedeniyle oluşan bu ağrının önlenmesi için idrar yollarına yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Böbrek Enfeksiyonları

İdrar yollarındaki enfeksiyonun yukarılara çıkması ile birlikte oluşan böbrek enfeksiyonu oldukça tehlikeli bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmesi gerekir ve kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Enfeksiyon kan dolaşımına sıçrayabilir. Ateşin yükselmesi ile birlikte halsizlik ve titreme de görülebilir.

Damar Sertliği

Vücudun iç organları arasında yer alan atardamarlarda meydana gelen sertleşmeler sadece kalp damarlarında meydana gelmez. Böbreklere doğru giden atardamarlarda da yer yer kalınlaşmalar meydana gelebilir. Bu bölgelerden kan geçişi zorlaşır. Tansiyonun yükselmesine neden böbrek damarlarındaki sertlik aynı zamanda böbrek ağrısı nedenleri içerisinde olacaktır.

Böbreklerin Birleşmesi

Böbreklerin büyük olmasına bağlı olarak oluşan at nalı şeklindeki böbrekler nadiren görülse de ağrıya neden olabilmektedir. Böbreklerin bu şekilde olmasına bağlı olarak idrar geçişi ve böbreklerden süzülen atıklarda tıkanmalar meydana gelebilir. Bu durumda böbrek ağrısına neden olacaktır.

Diğer Nedenler…

Böbreklerde kanamanın olması da böbrek ağrılarına neden olabilmektedir. Böbrek kanseri de böbrek ağrılarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Böbreklerde büyüme meydana gelmesi  nedeniyle de böbrek ağrısı oluşabilir. Böbrek ağrısı nedenleri bunlarla da sınırlı olmayabilir. Daha farklı nedenlere bağlı olarak ağrılar meydana gelebilir. Bu durumu tam anlamıyla kesinleştirmek için doktora başvurulması gerekir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı