KİŞİSEL BAKIMSAĞLIK

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak kokuları her bireyin başına gelebilecek ve hatta gelen bir sıkıntıdır. Ayak kokusu istenmeyen kokular arasında başlar da gelir. Ayak kokuları genellikle ayakkabılardan ve insanların vücut tipleri, terlemeye karşı hassasiyetlerine bağlıdır. Ayak kokuları itici ve kötü etkenlere neden olur ayak kokularını önlemek ayak kokularını en aza indirmek için gereken bakımları ve maskeleri kremleri kullanmalıyız. Krem boyutu biraz fazla olan kişiler için bunun bilgilendirmesini ve ne yapmanız gerekenleri yazımda vereceğim.

Ayakları kokan kişilerde ayakların bazı salgı bezlerinin gerek ayakkabı gerekse kapalı alanda etkileşime girerek birkaç etmenlerle ortaya çıkar ve koku yapar. Koku genellikle her insanın nefret ettiği bir durumdur. Kokuları gidermek için ayak bakımlarımızı aksatmayıp yıkamaları ve temizlemelerine dikkat etmeliyiz. Ayakkabılarımızın da temiz olması lazım ayak kokularına maruz kalmamak ve bunların bizi kötü etkilememesi için. Ayak kokusu nasıl geçer nasıl önlenir nelere dikkat etmeliyiz den başlayarak sizlere önerilerimi ve yapmanız gereken bakımları yazacağım.

Ayak kokusunu gideren malzemeler;

  • Lavanta Yağı
  • Sirkeli Su
  • Kabartma Tozu

Kullanımları;

 Lavanta yağı: Lavanta yağını ayaklarınızın kokusunu gidermek için kullanabilirsiniz. Lavanta yağını ayaklarınızı temizledikten ve kuruladıktan sonra ayaklarınıza bir pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz.

Sirkeli Su: Ayaklarınızı temizledikten sonra büyük bir kap içerisine sirkeli su hazırlayarak ayaklarınızı bekletiniz su içerisinde. Tuzlu suda aynı şekildedir ama sirkeli daha etkili olacaktır.

Kabartma Tozu: Kabartma tozunu ayakkabılarınıza serperek bir uygulama yapmak en etkili çözümlerdendir. Kabartma tozunun etkisi de bu şekildedir. Uyguladığınız takdirde en etkili yöntemler bunlardır. Ayaklarınızın bakımı için gerekli olan ve yapmanız gereken birkaç bilgi ve maskeler sayesin de ayaklarınızdaki koku şikayetin den kurtulabilirsiniz.

Ayak kokularının gitmesi için sağlıklı beslenmede önemlidir sebze ve meyve tüketiminin de artırılması gereklidir. Ayak kokusunu önlemek için ayakkabılarınızı sık sık havalandırın ve günlük olarak hatta gün içerisinde birden fazla ortamlara ve yoğunluk içerisin de bulunuyorsanız çoraplarınızı değiştirmeniz için çok daha iyi olacaktır. Ayakkabılarınızın içine defne yaprağı ve karbonat koymak havalandırmak kokuları yok etmeye iyi gelecektir. Ayak kokusu nasıl geçer sorusuna en iyi çözümlerde sık sık ayaklarınızı yıkayıp bakımlarını özellikle vazelin ve hoş kokulu doğal sular örneğin gül suyu bu tarz sular tarafından yıkanması bekletilmesi kokuları gönderip daha rahat hareket etmenize ve rahatsızlığınızı gidermeye yardımcı olacaktır. Beslenmelerinize, temizliğinize, ayakkabı bakımlarınıza, çorap temizliğinize dikkat ettiğiniz sürece ayak kokularınızın en aza indiğini göreceksiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı